Inauguracja Poznańskiej Kolei Metropolitalnej w Kostrzynie

Inauguracja Poznańskiej Kolei Metropolitalnej w Kostrzynie

23 sierpnia 2019 | Źródło: PKM/ Koleje Wielkopolskie
PODZIEL SIĘ

Od 2 września, wraz z nowym rozkładem jazdy, Poznańska Kolej Metropolitalna będzie docierać do Kostrzyna. 22 sierpnia oficjalnie zainaugurowano połączenie, podpisano umowy. Kolejny etap w rozwoju PKM za nami. Na początku przyszłego roku planowane jest na tej trasie przedłużenie przejazdów w ramach PKM do Wrześni.

Fot.Koleje Wielkopolskie

Inauguracja połączenia miała miejsce w Kostrzynie. Na uroczystość zaproszonych gości zawiózł specjalny pociąg Poznańskiej Kolej Metropolitalnej (PKM). Wszyscy uczestnicy wydarzenia podkreślali wielkie znaczenie uruchomienia kolejnego odcinka dla rozwoju PKM. Celem PKM jest stworzenie dla mieszkańców lepszych, wygodniejszych i bezpieczniejszych warunków podróżowania po terenie obszaru metropolii Poznań. Projekt ma się przyczynić do popularyzacji transportu publicznego. –

Sądząc po frekwencji na dzisiejszej uroczystości, domyślam się, że mieszkańcy gminy Kostrzyn z wielką niecierpliwością czekają na uruchomienie tego połączenia. Kolej metropolitalna to są dodatkowe, zwiększone liczby połączeń, na których finansowanie zdecydowały się solidarnie, oprócz samorządu województwa wielkopolskiego, również powiat poznański, miasto Poznań i zainteresowane gminy, przez które ten pociąg przejeżdża. Wspólny sukces odnieśliśmy dzięki harmonijnej współpracy zaangażowanych w projekt samorządów. To wiąże się oczywiście z finansami, ponosimy wspólny finansowy wysiłek – mówił Wojciech Jankowiak, marszałek województwa wielkopolskiego. Od 2 września na trasie do Kostrzyna kursować będą dodatkowo trzy pary pociągów.

W wydarzeniu w Kostrzynie, mimo, że był dzień powszedni uczestniczyło wielu mieszkańców gminy. Przybyłych witał Szymon Matysek burmistrz Kostrzyna. – Poznańska Kolej Metropolitalna wjechała dziś do Kostrzyna. To wielka radość, ale też i wielki komfort dla mieszkańców oraz satysfakcja dla kostrzyńskiego samorządu. PKM to kluczowy projekt konsekwentnie prowadzonej przez gminę Kostrzyn polityki transportowej, która wiąże się z popularyzacją i zachęcaniem mieszkańców do korzystania z transportu publicznego – powiedział burmistrz.

Poznańska Kolei Metropolitalna jest wspólnym przedsięwzięciem marszałka województwa wielkopolskiego, Stowarzyszenia Metropolia Poznań, miasta Poznań, powiatu poznańskiego oraz gmin i powiatów położonych wzdłuż linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego. Jest to system regularnych kolejowych połączeń regionalnych oparty na zasadzie solidaryzmu wszystkich samorządów współuczestniczących w projekcie, współfinansowany przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego, Miasto Poznań, Powiat Poznański oraz położone – wzdłuż 9 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego – gminy i powiaty aglomeracji poznańskiej, o częstotliwości kursowania pociągów w godzinach szczytu przewozowego co 30 minut, zapewniający pasażerom odpowiedni komfort podróżowania. W czerwcu ubiegłego roku system kolejowych połączeń metropolitalnych zainaugurował funkcjonowanie na liniach do Grodziska Wielkopolskiego, Jarocina, Nowego Tomyśla i Wągrowca, natomiast we wrześniu pociągi z logo PKM dojechały do Swarzędza.

Poznańska Kolej Metropolitalna docelowo będzie obejmować swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania, wyznaczony przez stacje końcowe PKM na poszczególnych liniach kolejowych: Nowy Tomyśl, Grodzisk Wielkopolski, Kościan, Jarocin, Wrześnię, Gniezno, Wągrowiec, Rogoźno i Wronki. Zakończenie wdrażania tego projektu przewidziane jest na 2021 rok. – Mam nadzieję, że wraz z rozwojem połączeń w ramach systemu Poznańskiej Kolei Metropolitalnej więcej mieszkańców będzie zostawiać samochody w garażach i korzystać z publicznego transportu kolejowego – mówił w Kostrzynie Jan Grabkowski, starosta poznański, wiceprezes zarządu Stowarzyszenia Metropolia Poznań. – Dla nas jest niezwykle ważne, żeby ten projekt, który uruchomiliśmy w interesie mieszkańców cały czas był realizowany i żeby zakończył się sukcesem. Czyli, żeby wszystkie połączenia na wszystkich liniach kolejowych kierunki ruszyły jak najszybciej. Miasto Poznań jest zakorkowane, powiat jest zakorkowany – dodał starosta.

W uroczystości wziął udział również Mariusz Wiśniewski, wiceprezydent Poznania. – Cieszę się, że dzisiaj czynimy kolejny krok w rozwoju poznańskiej Kolei Metropolitalnej. Dla nas, jako miasta Poznania jest to istotne, ponieważ dzięki temu połączeniu mogą państwo szybciej i bezpieczniej dojechać do naszego miasta. Jako Poznań cały czas będziemy angażować się w rozwój Poznańskiej Kolei Metropolitalnej – zapewniał prezydent Wiśniewski.


Operatorem Poznańskiej Kolei metropolitalnej są Koleje Wielkopolskie sp. z o.o. W uroczystości wziął udział Włodzimierz Wilkanowicz, prezes Zarządu Spółki. – Fakt, że dzięki koncepcji Poznańskiej Kolej Metropolitalnej rozwija się ilość połączeń to jest również satysfakcja dla nas, ponieważ rozwija się nasza spółka i powoli stajemy się największym w województwie pasażerskim przewoźnikiem regionalnym. Chcę zapewnić, że dodatkowe pociągi będą obsługiwane przez spółkę tak dobrze i z taką starannością jak dotychczas – mówił prezes.

 

Poznańska Kolej Metropolitalna (PKM) to jedno z największych tego typu przedsięwzięć w Polsce. Pierwsze pięć linii połączyło Grodzisk Wielkopolski, Jarocin, Nowy Tomyśl, Wągrowiec i Swarzędz z Poznaniem. Docelowo w stolicy Wielkopolski pociągi PKM będą zatrzymywać się na 13 stacjach i przystankach. Kursy w godzinach szczytu odbywają się nawet co 30 minut, ułatwiając drogę do szkoły, pracy lub w innych celach. To pierwsze wspólne tak duże przedsięwzięcie samorządów. Zasięg Poznańskiej Kolei Metropolitalnej będzie coraz większy, aby usprawniać ruch nie tylko w samej aglomeracji. Do 2021 roku aktywowane będą połączenia z Gniezna, Kościana, Rogoźna, Wronek i Wrześni.

Dziesiątki stacji w pierwszym etapie projektu w ciągu kilku lat podwoją swoją liczbę. Możliwa stanie się także reaktywacja zapomnianych połączeń. Rozpoczęły się prace nad przywróceniem linii Śrem-Czempiń w wariancie z jej elektryfikacją. Podróż z Poznania do Śremu zajmie połowę czasu, jaki na pokonanie tego dystansu potrzebuje samochód. Porównanie uruchamianego połączenia PKM na trasie Pobiedziska-Poznań z jej pokonaniem samochodem wypadło na korzyść transportu szynowego. W ciągu miesiąca można oszczędzić 22 godziny i ponad 100 złotych. Prosta kalkulacja porównuje wydatek na bilet Bus-Tramwaj-Kolej z zakupem paliwa. A to przecież nie jedyne koszty utrzymania własnego pojazdu.
 

PODZIEL SIĘ