Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” – ul. J. Piłsudskiego przed Dworcem​ Głównym PKP​ Wrocław

Wystawa „Ukradzione dzieciństwo” – ul. J. Piłsudskiego przed Dworcem​ Głównym PKP​ Wrocław

25 sierpnia 2019 | Źródło: PKP S.A.
PODZIEL SIĘ

W 80 rocznicę wybuchu II wojny światowej 30 sierpnia 2019 o godzinie 12.00 Oddziałowe Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej we Wrocławiu zaprasza na otwarcie wystawy „Ukradzione dzieciństwo”.

Fot. PKP S.A.
​Ekspozycja przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej ukazuje życie dzieci od okresu międzywojennego do zakończenia II wojny światowej. Pokazuje jak wyglądało ich życie, a także jak zmieniło się w czasie wojny. Okres dzieciństwa, który został brutalnie przerwany przez politykę terroru prowadzoną przez okupantów, pozostawił w ich życiu ogromną traumę. Ekspozycja odnosi się do losów dzieci z różnych mniejszości narodowych II Rzeczypospolitej w tym: Żydów, Romów, Ukraińców, Białorusinów, Poleszuków, Karaimów, Ormian, Hucułów, a także do traumatycznych przeżyć związanych z gettem, obozem, przymusową pracą, deportacjami, egzekucjami itd.​ Brutalnie przerwane przez wojnę i okupację dzieciństwo pozostawiło w ich życiu ogromną traumę. Historia „ukradzionego” polskim dzieciom dzieciństwa nie kończy się w 1945 r. – ocalałe z pożogi wojennej okaleczone fizycznie i psychicznie zarażały one swoimi przepełnionymi grozą wspomnieniami kolejne pokolenia Polaków, przenosząc wojenną traumę do czasów współczesnych.

Wystawa podzielona jest na siedem części, które obrazują dzieci w różnych rolach życiowych:

  • I Dzieci – życie przedwojennych dzieci, w tym mniejszości
  • II Obrońcy
  • III Oszukani?
  • IV Ofiary
  • V Obserwatorzy
  • VI Okaleczeni
  • VII Emigranci

Wystawa będzie eksponowana przy ul. J. Piłsudskiego przed Dworcem​ Głównym PKP do 7 października. br.

Wstęp wolny.

Niniejsza wystawa jest wynikiem rocznej współpracy pomiędzy Instytutem Pamięci Narodowej a Oddziałem Gospodarowania Nieruchomościami we Wrocławiu.

PODZIEL SIĘ