Komunikacja miejska – warszawiacy doceniają zasięg, częstotliwość i czas jazdy

Komunikacja miejska – warszawiacy doceniają zasięg, częstotliwość i czas jazdy

24 sierpnia 2019 | Źródło: ZTM Warszawa
PODZIEL SIĘ

Funkcjonowanie Warszawskiego Transportu Publicznego dobrze ocenia 93 proc. pasażerów. Również 93 proc. określa jego jakość jako bardzo dobrą lub dobrą. To wyniki najnowszego Barometru Warszawskiego.

Fot. ZTM Warszawa

W czerwcu tego roku na zlecenie Urzędu m.st. Warszawy, zrealizowane zostało kolejne badanie Barometru Warszawskiego. W badaniu mieszkańcy pytani są o opinię na temat najważniejszych obszarów życia w stolicy. Respondentów pytano m.in. o komunikację miejską.

To najchętniej wybierany przez warszawiaków środek transportu. Autobusy, tramwaje, metro i pociągi przewożą ponad miliard pasażerów rocznie. W ciągu ostatnich trzech miesięcy przed badaniem z komunikacji miejskiej (autobusy, tramwaje, metro) 52 proc. badanych korzystało codziennie lub prawie codziennie. Przynajmniej raz w tygodniu podróżowało nią 19 proc. pytanych. Tylko 8 proc. mieszkańców nie korzystało wcale z komunikacji miejskiej.

Funkcjonowanie WTP dobrze ocenia 93 proc. badanych. Jednocześnie 93 proc. osób biorących udział w badaniu, poproszonych o określenie jakości podróżowania komunikacją miejską przypisało jej noty bardzo dobre i dobre.

Fot. ZTM Warszawa

Najważniejszymi dla pasażerów pozytywnymi cechami warszawskiej komunikacji są: zasięg (można prawie wszędzie dojechać) – 24 proc., dobra częstotliwość kursowania – 19 proc. i czas jazdy – 12 proc. Wymieniano także: odpowiednio gęsto rozstawione przystanki, dostosowanie do potrzeb osób o ograniczonej mobilności, punktualność i wprowadzenie autobusów niskopodłogowych.

Skarżono się m.in. na: tłok, niepunktualność, nieodpowiednią temperaturę, nieprzyjemny zapach, wysokie ceny biletów, czas jazdy i brak kultury osobistej ze strony pasażerów.

Uczestnicy badania zostali także zapytani o najważniejsze zadania z zakresu transportu i komunikacji miejskiej, jakie stoją przed władzami Warszawy. Z inwestycji komunikacyjnych najczęściej wymieniano: rozbudowę sieci metra (29 proc.), modernizację i budowę nowych tras tramwajowych (po 6 proc.) oraz uprzywilejowanie komunikacji autobusowej i tramwajowej na drodze i wymianę taboru na nowoczesny (po 2 proc.).

 

Barometr Warszawski realizowany jest na losowej, reprezentatywnej próbie mieszkańców stolicy. Ankieterzy przeprowadzają bezpośrednie wywiady (face-to-face) w domu respondenta, przy wykorzystaniu technik: PAPI (Pen And Paper Interview) w latach 2003-2009 oraz CAPI (Computer Assisted Personal Interview) od 2010 r. Każdy z pomiarów realizowany jest na próbie 1100 mieszkańców Warszawy w wieku 15 lat i więcej. Maksymalny statystyczny błąd pomiaru dla tej wielkości próby wynosi +/- 3 proc. Wykonawca badania w 2019 r.: Danae Sp. z o.o.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł  SKM w Trójmieście spodziewa się zwiększonego ruchu pasażerów w ten weekend. SKM w Trójmieście spodziewa się zwiększonego ruchu pasażerów w ten weekend.
Następny artykuł Ruszył płatny parking na lotnisku w Rzeszowie. Ruszył płatny parking na lotnisku w Rzeszowie.