ZloT Gwiaździsty - czyli przygotowania pełną parą do GALI PARY 2019

ZloT Gwiaździsty - czyli przygotowania pełną parą do GALI PARY 2019

26 sierpnia 2019 | Źródło: Fundacja Ochrony Dziedzictwa Przemysłowego Śląska
PODZIEL SIĘ

Pędzący parowóz, nad którym przelatuje zabytkowy samolot; do tego walec parowy jadący z prędkością 5 km/h i mijający go, jeden z najstarszych czynnych motocykli w Polsce - Peugeot z 1908 roku; a obok przejeżdża zabytkowy ciągnik z lat 20. XX wieku! To nie film z iluzjonu, ale rzeczywistość. Już w najbliższą środę 28 sierpnia 2019

wszystkie te pojazdy można będzie jednocześnie podziwiać i oglądać, jak około godziny 11.00 wjeżdżają na teren Muzeum Kolejnictwa w Jaworzynie Śląskiej.

Fot. Fundacja Ochrony dziedzictwa Przemysłowego Ślaska

Po raz pierwszy w Polsce, w jednym miejscu i w jednym czasie, można będzie jednocześnie oglądać różne zabytki techniki w ruchu. W ramach przygotowań do Gali Pary 2019 (7-8 września 2019 w Jaworzynie Śląskiej, Dzierżoniowie i Piotrowicach Świdnickich) odbędzie się Zlot Gwiaździsty Zabytkowych Pojazdów Techniki.

Jednocześnie dojadą do Jaworzyny Śląskiej zabytkowy parowóz Tkt-48-18, walec parowy Ruthermayer z 1930 roku, zabytkowy motocykl z początku XX wieku, ciągnik rolniczy z lat 20 ubiegłego stulecia, a nad nimi wszystkimi latał będzie zabytkowy samolot marki Antonow.

Gala Pary, organizowana jest co roku w drugi weekend września; w tym roku będzie to 7-8 września, i będzie największym ogólnopolskim wydarzeniem plenerowym poświęconym zabytkom techniki, a przy tym wydarzeniem edukacyjnym i artystycznym. Wszelkie te działania mają na celu promocję ratowania zabytków techniki.

O prestiżu wydarzenia świadczą patronaty honorowe jakim zostało objęte wydarzenie: Minister Infrastruktury, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ambasador Republiki Czeskiej, Marszałek Województwa Dolnośląskiego, Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego, Rektor Politechniki Wrocławskiej, Rektor Przyrodniczego, Komitet Naukowy TICCIH, Prezydent Miasta Świdnicy, Burmistrz Dzierżoniowa oraz Burmistrz Jaworzyny Śląskiej.