Stadler sprzedaje lokomotywy do Turcji.

Stadler sprzedaje lokomotywy do Turcji.

27 sierpnia 2019 | Źródło: Stadler Rail Group
PODZIEL SIĘ

Stadler i turecki towarowy przewoźnik kolejowy Körfez Ulaştırma ogłaszają kontrakt na dostawę siedmiu hybrydowych lokomotyw typu EURODUAL dla kolejowych przewozów towarowych w Turcji, wraz z ośmioletnią umową serwisową.

Fot. Stadler Rail Group

Stadler i Körfez Ulaştırma, spółka logistyczna największej tureckiej rafinerii Tüpraş, podpisali umowę na dostawę siedmiu lokomotyw hybrydowych  Co'Co typu EURODUAL, wraz z częściami zamiennymi oraz umowę na pełną obsługę serwisową na okres 8 lat. Zgodnie z umową pierwsza lokomotywa ma zostać dostarczona w 2021 r.

Te wszechstronne lokomotywy są pierwszymi lokomotywami hybrydowymi w Turcji. Firma Körfez Ulaştırma zastosuje je w transporcie towarowym,  wykorzystując współdziałanie trakcji elektrycznej 25 kV prądu przemiennego i trakcji spalinowej na liniach o dużym nachyleniu, gdzie wymagana jest duża siła ciągnięcia. Nowa EURODUAL będzie wykorzystywana jako pojedyńcza lokomotywa do ciągnięcia składów wagonów z produktami paliwowymi o wadze do 2000 ton, co poprawi wydajność operacyjną tureckiego operatora kolejowego. EURODUAL  charakteryzuje się zakresem mocy 2,8 MW w trybie dieslowo-elektrycznym i 6,15 MW w trybie sieci trakcyjnej, a także wyjątkową siłą pociągową do 500 kN, dzięki sześciu napędzanym osiom i najnowocześniejszemu systemowi kontroli przyczepności.

Łącznie z tym kontraktem Stadler Valencia sprzedał do tej pory 74 lokomotywy nowej generacji Co’Co.

Körfez Ulaştırma A.Ş. jest spółką kolejową, obsługującą kolejowe przewozy towarowe między Körfez, Kocaeli i Kırıkkale w Turcji. Przewozi paliwo płynne między rafineriami w Körfez i Hacılar (na południe od Kırıkkale) po torach należących do tureckich kolei państwowych(jest pierwszym prywatnym operatorem w Turcji, który uzyskał licencję na przewóz towarów po torach należących do tureckich kolei państwowych, od kiedy to rząd turecki dwa lata temu rozpoczął wydawanie licencji).  Körfez Ulaştırma jest spółką w 100% zależną od Tüpraş, największego producenta paliw płynnych w Turcji.

Iñigo Parra, dyrektor zarządzający Stadler Valencia  podkreślił znaczenie projektu i zalety nowej platformy: „Jesteśmy dumni z rozszerzenia rynku lokomotyw EURODUAL na Turcję i doceniamy zaufanie naszego klienta. Umowa potwierdza nasze zaangażowanie w rozwój tej nowej rodziny lokomotyw, oferując operatorom kolejowym wiele korzyści ekonomicznych i środowiskowych.

Tufan Başarır, dyrektor generalny Körfez Ulaştırma powiedział: „Szybko powiększamy nasze zasoby, aby zwiększyć nasz udział w rynku towarowych przewozów kolejowych i jesteśmy dumni, że podpisaliśmy umowę z Stadler, renomowanym producentem branży kolejowej. Umowa ta oznacza dostawę pierwszej partii importowanych lokomotyw do Turcji dla prywatnego operatora.