Ponad 250 wystawców z 17 krajów na jubileuszu targów Baltexpo w Gdańsku

Ponad 250 wystawców z 17 krajów na jubileuszu targów Baltexpo w Gdańsku

30 sierpnia 2019 | Źródło: Zarząd Targów Warszawskich / Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

9 września, jak co dwa lata, dźwięki dzwonu okrętowego ogłoszą otwarcie XX Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo w Gdańsku . Targi Baltexpo to największe i najważniejsze wydarzenie gospodarcze, poświęcone gospodarce morskiej i przemysłowi stoczniowemu w Europie Środkowo - Wschodniej.

Fot.Cezxary Spigarski / Zarząd Targów Warszawskich

Tegoroczne Baltexpo ma charakter szczególny: targi, największe i najważniejsze wydarzenie gospodarcze, poświęcone gospodarce morskiej i przemysłowi stoczniowemu w Europie Środkowo - Wschodniej, organizowane są już po raz dwudziesty. Weźmie w nich udział, ponad 250 wystawców z 17 krajów. Najważniejsze grupy wystawców to stocznie i producenci wyposażenia okrętowego, porty i terminale, producenci sprzętu do rozładunku i przeładunku, transport morski i lądowy, rybołówstwo.

Na Baltexpo 2019 uwaga wystawców i zwiedzających skupiona będzie szczególnie na działalności polskich portów: w latach 2014-2018 łączne obroty ładunkowe Gdańska i Gdyni wzrosły o 37 proc., co oznacza poważnie zwiększone potrzeby inwestycyjne.

Obecność przemysłu stoczniowego z Remontowa Holding SA będzie dowodem żywotności tego przemysłu i aktywności w poszukiwaniu zleceń eksportowych.

Baltexpo 2019 to prawie 50 godzin obrad 13 konferencji i seminariów. Ich tematyka oddaje złożoność i wielowątkowość problematyki, związanej z gospodarka morską. Uczestnicy Baltexpo dyskutować będą o roli państwa w rozwoju przemysłu stoczniowego i portów, polskich specjalizacjach w przemyśle stoczniowym , bezpieczeństwie portów i żeglugi, rynku usług portowych, wyzwania dla rybołówstwa i przetwórstwa ryb, modelu kształcenia kadr dla przemysłów morskich.

Stykowi gospodarki morskiej i energetyki poświęcone będą konferencje o gazie ziemnym w gospodarce morskiej i energii z morza.

Należy się spodziewać, że uczestnicy Morskiego Forum Inwestycji Infrastrukturalnych mocnym głosem upomną się o niezbędne inwestycje, poprawiające dostęp do polskich portów.

Budząca wiele nadziei i kontrowersji chińska inicjatywa Morskiego Jedwabnego Szlaku będzie przedmiotem obrad oddzielnej konferencji współorganizowanej przez Ośrodek Studiów Wschodnich.

Pierwszego dnia Baltexpo 2019 Dziennik Bałtycki wręczy po raz pierwszy pomorskim przedsiębiorcom nagrody Top 100, zaś z okazji jubileuszu targów odbędzie się debata specjalna Dwadzieścia Razy Dookoła Baltexpo z udziałem byłych premierowymi wicepremierów RP.

Patronat nad jubileuszowymi targami Baltexpo objęli m. in. ministrowie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Spraw Zagranicznych, Inwestycji i Rozwoju, Spraw Wewnętrznych i Administracji, marszałkowie województw pomorskiego i zachodniopomorskiego , wojewoda pomorski, prezydenci Gdańska, Gdyni, Szczecina i Sopotu .

Organizatorem Baltexpo jest jak zawsze Zarząd Targów Warszawskich SA.

Targi Baltexpo odbędą się w dniach  9 do 11 września.

Miejsce i godziny otwarcia: Gdansk, Centrum Wystawienniczo-Kongresowe AMBEREXPO  w  godz. 9-17

Więcej informacji nt. uczestnictwa w Tragach znajdą Państwo na stronie wydarzenia: www.baltexpo.ztw.pl