Gazowa Arriva przybyła

Gazowa Arriva przybyła

01 września 2019 | Źródło: ZTM Warszawa
PODZIEL SIĘ

Już w sobotę 31 sierpnia na ulice wyjechało dziewięć przegubowych, gazowych autobusów marki Solaris. To część kontraktu podpisanego przez Zarząd Transportu Miejskiego z firmą Arriva na obsługę komunikacyjną 54 takimi pojazdami.

Fot. ZTM Warszawa

Nowoczesne, 18-metrowe wozy zostały skierowane do obsługi linii 175, która dojeżdża do Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina. Solaris Urbino 18 CNG będą dostarczane do Warszawy partiami. Ostatnia transza 12 pojazdów pojawi się na ulicach na początku listopada. Wtedy pasażerów będzie wozić w sumie 50 nowoczesnych wozów (cztery pozostają w rezerwie), wyposażonych w klimatyzację, informację głosową, stały monitoring wnętrza i otoczenia pojazdu, system zliczania pasażerów i łączność alarmową kierowcy. Pojazdy te posiadają również automaty biletowe. W gazowcu Arrivy pasażerowie będą mogli skorzystać z 39 miejsc siedzących.

Nowe Solarisy napędzane są sprężonym gazem ziemnym, magazynowanym w umieszczonych na dachu pojazdu butlach o łącznej pojemności 1700 litrów. Silnik każdego z tych autobusów spełnia restrykcyjną unijną normę emisji Euro VI. Autobusy na gaz są także wyraźnie cichsze od klasycznych diesli. Przed dopuszczeniem do ruchu każdy autobus jest certyfikowany przez pracowników ZTM. Warta 291 mln zł umowa z przewoźnikiem została podpisana na 8 lat. Rocznie autobusy będą wykonywały łącznie ok. 4 mln wozokilometrów. Łącznie z 54 nowymi gazowcami firmy Arriva we flocie warszawskich przewoźników będzie 198 autobusów o napędzie gazowym, poza tym cały czas dostarczane są pojazdy firmy MAN w ramach kontraktu podpisanego z Miejskimi Zakładami Autobusowymi – w sumie będzie ich 110.

 

PODZIEL SIĘ