W Kolejach Mazowieckich przeczytali Nowele polskie

W Kolejach Mazowieckich przeczytali Nowele polskie

05 września 2019 | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Pracownicy Kolei Mazowieckich po raz czwarty wzięli udział w ogólnopolskiej akcji organizowanej przez Prezydenta RP – Narodowe Czytanie. Inicjatywę promuje film, na którym ośmioro z nich przeczytało fragmenty Noweli polskich, które są tegoroczną lekturą akcji, wybraną przez Parę Prezydencką spośród ponad stu zgłoszeń.

Nowele polskie lekturą Narodowego Czytania 2019. Fot. www.prezydent.pl.

Koleje Mazowieckie zachęcają do Narodowego Czytania już po raz czwarty. W 2016 roku w ramach akcji stworzyły film, na którym zarząd i pracownicy Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Ochota oraz Sekcji Drużyn Konduktorskich wspólnie czytali Quo vadis. W 2017 roku postanowiły włączyć w akcję podróżnych. We współpracy z aktorami Teatru Dramatycznego im. Jerzego Szaniawskiego w Płocku zorganizowały wspólne czytanie Wesela na pokładzie pociągu „Mazovia”.
W ubiegłym roku Przedwiośnie przeczytali pracownicy największej w Kolejach Mazowieckich Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów. W tym roku, na ósmą odsłonę akcji, osiem osób przeczytało fragmenty czterech nowel: Dymu, Marii Konopnickiej, Katarynki Bolesława Prusa, Rozdzióbią nas kruki, wrony…, Stefana Żeromskiego oraz Sachem Henryka Sienkiewicza.

- Nowele polskie są żywym obrazem historii naszego kraju. Do dzisiaj nie straciły swojej aktualności. Skłaniają do refleksji, ucząc i wpajając nam podstawowe wartości jakimi powinniśmy kierować się w życiu. Po raz kolejny nasi pracownicy pokazali, że są specjalistami nie tylko w swojej codziennej pracy, ale także jeśli chodzi o niestandardowe działania. Przypomnieli, że czytanie jest ważne. Dziękuję im za zaangażowanie w tę wartościową inicjatywę. – mówi Robert Stępień, prezes zarządu Kolei Mazowieckich.

Akcja Narodowe Czytanie jest organizowana przez Prezydenta RP od 2012 roku. Jako pierwszy wspólnie w całej Polsce czytany był Pan Tadeusz Adama Mickiewicza. W 2018 miała wyjątkowy charakter w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych do kanonu polskiej literatury patriotycznej. Powieść Żeromskiego podczas wrześniowego finału akcji była czytana na wszystkich kontynentach – w blisko 3000 miejsc na całym świecie, w tym w 134 poza granicami Polski, w 33 krajach, nawet na Antarktydzie.

W tym roku finał akcji odbędzie się 7 września. Materiał Kolei Mazowieckich można obejrzeć tutaj: https://www.youtube.com/watch?v=L112c-OdoAc
PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Trójmorze – kierunek ekspansji PKP CARGO Trójmorze – kierunek ekspansji PKP CARGO
Następny artykuł  Koleje wąskotorowe – bezpieczeństwo fundamentem działań Koleje wąskotorowe – bezpieczeństwo fundamentem działań