Podróżni korzystają z nowych peronów w Częstochowie Raków i Korwinowie

Podróżni korzystają z nowych peronów w Częstochowie Raków i Korwinowie

11 września 2019 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Jeszcze lepsze podróże z Zawiercia do Częstochowy. Pociągi jadą po nowym torze z Poraja do Częstochowy, a pasażerowie mają do dyspozycji odnowione perony w Częstochowie Raków i Korwinowie. To kolejne efekty modernizacji „Wiedenki” prowadzonej przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. o wartości 380 mln złotych.

Fot. PKP PLK/Rafał Kalabiński

W Częstochowie Raków i Korwinowie podróżni korzystają już z nowych peronów. To efekt prac, które PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. prowadzą w ramach zadania „Prace na linii kolejowej nr 1 na odcinku Częstochowa – Zawiercie”. Perony są podwyższone, co ułatwia podróżnym wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Mają nowe oświetlenie oraz są wyposażone w wiaty, ławki, gabloty informacyjne. Obiekty będą dostosowane do obsługi osób o ograniczonej mobilności. W Częstochowie Raków trwa remont przejścia podziemnego, w którym zostaną zamontowane windy. Roboty swoim zasięgiem objęły też wymianę 17-km toru i sieci trakcyjnej między Porajem a Częstochową. Teraz prace przenoszą się na drugi tor. PLK budują nową nastawnię w stacji Poraj, nowoczesne urządzenia zwiększą poziom bezpieczeństwa ruch kolejowego.

Fot. PKP PLK/Rafał Kalabiński

Efektem modernizacji „Wiedenki” są też nowe perony na stacji Myszków i na przystankach: Myszków Światowit, Myszków Mrzygłód oraz Zawiercie Borowe Pole. Na modernizowanej trasie wymieniono jeden z dwóch torów od Zawiercia do Myszkowa oraz sieć trakcyjną.

W stacji Myszków zbudowano też nowe rozjazdy. Teraz prace prowadzone są na drugim torze. Na przystanku Myszków Mrzygłód budowane jest przejście podziemne. Pod koniec roku rozpoczną się też roboty na odcinku Myszków – Poraj i obejmą takie przystanki jak Myszków Nowa Wieś, Żarki Letnisko i Masłońskie Natalin.

Fot. PKP PLK/Rafał Kalabiński

Pociągi pojadą szybciej i sprawniej

W sumie wymienionych zostanie 88 km torów i sieci trakcyjnej. Nowe rozjazdy i urządzenia sterowania ruchem zapewnią sprawny przejazd pociągów. Zrewitalizowane będą 34 obiekty inżynieryjne, w tym 20 mostów i 2 wiadukty. Poziom bezpieczeństwa na linii zwiększy modernizacja 15 przejazdów kolejowo – drogowych. Efektem inwestycji na „Wiedence” będzie zwiększenie komfortu obsługi podróżnych i zapewnienie dostępu do pociągów osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. Skróci się też czas przejazdu z Częstochowy do Zawiercia o ok. 10 minut. Pociągi pojadą szybciej - prędkość wzrośnie ze 120 do 160 km/h.

Wartość modernizacji odcinka od Zawiercia do Częstochowy wynosi 380 mln zł. Finansowanie z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Zakończenie wszystkich prac planowane jest na III kwartał 2020 roku.