Ruszyła budowa dwóch odcinków drogi S7 na północnym Mazowszu

Ruszyła budowa dwóch odcinków drogi S7 na północnym Mazowszu

13 września 2019 | Źródło: Ministerstwo Infrastruktury / GDDKiA
PODZIEL SIĘ

Symbolicznym wbiciem łopaty rozpoczęła się budowa dwóch odcinków drogi ekspresowej S7 Strzegowo - Pieńki i Pieńki - Płońsk. Jak już informowaliśmy, 30 sierpnia Wojewoda Mazowiecki wydał na te odcinki decyzje o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID). Decyzje mają rygor natychmiastowej wykonalności, więc natychmiast po przekazaniu wykonawcy placu budowy rozpoczęły się prace budowlane.

grafika: Ministerstwo Infrastruktury

 - Rząd Prawa i Sprawiedliwości konsekwentnie realizuję obietnicę dokończenia budowy sieci autostrad i dróg ekspresowych. Dziś robimy kolejny krok w kierunku ukończenia budowy jednego z najważniejszych szlaków drogowych w Polsce, łączącego Małopolskę z Warszawą i Pomorzem Gdańskim. Jednocześnie likwidujemy też ostatni jednojezdniowy odcinek drogi krajowej nr 7 pomiędzy Warszawą a Trójmiastem - powiedział minister Andrzej Adamczyk.

Budowa obejmuje dwa odcinki drogi ekspresowej S7 na Mazowszu o łącznej długości 35,7 km -  Strzegowo - Pieńki (ok. 22 km) i Pieńki - Płońsk  (ok. 13,7 km). To dwa z czterech odcinków drogi ekspresowej S7 na terenie województwa mazowieckiego, na które zostały już podpisane umowy na realizację. Kolejne dwa: Napierki - Mława (ok. 14 km) oraz Mława - Strzegowo (ok. 21,5 km) oczekują na wydanie decyzji ZRID. Spodziewamy się, że na odcinek Mława - Strzegowo uzyskamy decyzję ZRID jeszcze we wrześniu, natomiast do końca roku decyzję powinien uzyskać odcinek Napierki - Mława.

Zgodnie z umową powstanie droga ekspresowa o przekroju dwujezdniowym wraz z drogami serwisowymi. Zostanie wykonany  remont wybranych dróg lokalnych oraz budowa urządzeń ochrony środowiska. W ramach inwestycji powstanie m.in. 40 obiektów inżynierskich oraz 5 węzłów - Strzegowo Północ, Strzegowo Południe, Glinojeck, Pieńki Rzewińskie oraz Dłużniewo. W celu obsługi podróżnych powstaną dwa MOP-y – Ćwiklinek i Dłużniewo. Nawierzchnia drogi zostanie wykonana z betonu cementowego i dostosowana do ciężkiego ruchu z obciążeniami nawierzchni 115 kN/oś (11,5 tony na oś).

Wykonawcą obu odcinków jest konsorcjum firm STRABAG Sp. z o.o. i STRABAG Infrastruktura Południe Sp. z o.o., które wybuduje odcinek Strzegowo - Pieńki za kwotę 516,2 mln zł, a odcinek Pieńki - Płońsk za 311,7 mln zł. Na obu zadaniach wykonawca zadeklarował 34-miesięczny okres wykonania robót oraz 10-letnią gwarancję jakości wykonanych prac. Umowy na realizację zostały podpisane 12 stycznia 2018 r.  Planowany termin zakończenia obu kontraktów to II kwartał 2021 r.

Inwestycja jest współfinansowana ze Środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Kalendarium

  • 31 sierpnia 2011 r. - uzyskano decyzję o uwarunkowaniach środowiskowych
  • 23 września 2015 r. - ogłoszenie przetargu w systemie Projektuj i buduj
  • 12 stycznia 2018 r. - podpisanie umowy z wykonawcą
  • 30 sierpnia 2019 r. - uzyskanie decyzji ZRID
  • 10 września 2019 r. - przekazanie placu budowy

Aktualnie na północnym Mazowszu w realizacji są cztery odcinki drogi S7. Poza fragmentami, na których rozpoczęto prace budowlane, na wydanie decyzji ZRID oczekuje odcinek Napierki - Mława o długości około 14 km oraz liczący ponad 21 km odcinek Mława - Strzegowo. Pozwolenia na budowę dla obydwu fragmentów powinny zostać wydane jeszcze w 2019 r.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Będą nowe hale naprawcze pociągów w Idzikowicach Będą nowe hale naprawcze pociągów w Idzikowicach
Następny artykuł Na Grochowską wracają tramwaje Na Grochowską wracają tramwaje