Na Grochowską wracają tramwaje

Na Grochowską wracają tramwaje

13 września 2019 | Źródło: Tramwaje Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Skończyliśmy najważniejsze prace na Grochowskiej. Od poniedziałku wracają cztery linie tramwajowe. Odnowiona ulica z nowymi torami tramwajowymi zapewni wszystkim uczestnikom ruchu wyższe bezpieczeństwo, a nowe, wyższe i szersze przystanki docenią pasażerowie.

Fot. ZTM Warszawa

Między rondem Wiatraczna a Zieleniecką wymieniliśmy konstrukcję torowiska na nową, na remontowanym odcinku znalazło się 9 km szyn. Przebudowaliśmy także 12 przystanków – są wyższe i szersze, co sprawia, że teraz są przyjazne osobom z niepełnosprawnościami i opiekunom dzieci w wózkach.

Wyższe bezpieczeństwo pieszych na Grochowskiej

Na wszystkich przejściach dla pieszych na odnowionej Grochowskiej zbudowaliśmy nową sygnalizację świetlną lub wyremontowaliśmy istniejącą. Jedno z przejść, na których podwyższyliśmy poziom bezpieczeństwa znajduje się przy ul. Mińskiej. Groźne zachowania kierowców sprawiały, że było to jedno z najbardziej niebezpiecznych przejść w Warszawie. Przed remontem torów tymczasowo zainstalowano tam dodatkowe oświetlenie. Drugie przejście z nową sygnalizacją świetlną jest przy Siennickiej. Dodatkowym udogodnieniem będą również nowe dojścia do przystanków, które pozwolą na skrócenie drogi do najbliższych pasów.

Ruch samochodowy - przepustowość bez zmian

Grochowska na całej długości będzie miała zachowane dwa pełne pasy ruchu. Bez zmian na skrzyżowaniach, co jest ważne dla przepustowości, pozostaje liczba pasów do jazdy na wprost i do skrętów. Miejsce na szersze przystanki wygospodarowaliśmy regulując szerokość pasów na jezdni do szerokości zgodnej przepisami. Pasy o standardowej szerokości wpłyną również na poprawę bezpieczeństwa wszystkich uczestników ruchu, w tym i pieszych.

Które linie wracają na swoje trasy?

W poniedziałek przywracamy podstawową organizację ruchu tramwajowego na ul. Grochowskiej od al. Zielenieckiej do Wiatracznej. Tramwaje linii 3 i 6 dojadą ul. Grochowską do Gocławka, a 22 i 26 do Wiatracznej. Jednocześnie zostanie zlikwidowana uzupełniająca linia tramwajowa 73 i zastępcza autobusowa Z-6.