Nowy wiadukt w Krzeszowicach - bezpieczniej i sprawniej na torach i drodze

Nowy wiadukt w Krzeszowicach - bezpieczniej i sprawniej na torach i drodze

15 września 2019 | Źródło: PKP PLK
PODZIEL SIĘ

Od soboty kierowcy i piesi korzystają z wiaduktu drogowego w Krzeszowicach, nad modernizowaną linią Kraków - Katowice. Nowy obiekt zapewnia bezpieczny przejazd pociągów, sprawny ruch drogowy i dobre dojście do stacji. Inwestycja jest współfinansowana przez UE, w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę”. Od Krakowa do Katowic PKP Polskie Linie Kolejowe S.A budują 10 nowych bezkolizyjnych skrzyżowań.

Fot. PKP PLK / Piotr Hamarnik

Przeszło 213 m długości, ponad 6 metrów wysokości i niemal 13 metrów szerokości – tak prezentuje się nowy wiadukt drogowy na ul. Daszyńskiego w Krzeszowicach. Konstrukcja powstała w miejscu dotychczasowego przejazdu kolejowo-drogowego. To jeden z efektów projektu „Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb”. Dzięki niemu zwiększy się poziom bezpieczeństwa na linii kolejowej. Usprawni się istotnie komunikacja samochodowa i piesza w mieście i regionie. Zastąpienie przejazdu w poziomie torów bezkolizyjnym skrzyżowaniem to wymierna korzyść w przejazdach i przejściach, dzięki eliminacji oczekiwania przed zamkniętymi ze względu na kursowanie pociągów rogatkami.

Wiadukt ma jezdnię o szerokości 7 m i dwa chodniki. Podróżnym przejście między położonym obok stacji obiektem a dworcem ułatwią schody, windy i chodniki. To dla mieszkańców nowe, bezpieczne i dogodne rozwiązanie komunikacji w mieście.

Stacja Krzeszowice – będzie komfortowy dostęp do kolei

W Krzeszowicach przebudowywana jest także stacja kolejowa. W obszarze obsługi pasażerskiej bardzo ważne jest, że powstają nowe perony, przejście podziemne i udogodnienia dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się. W ruchu kolejowym pozytywne zmiany zapewnia: wymiana torów, urządzeń sterowania ruchem kolejowym oraz sieci trakcyjnej. Prace na stacji planowane są do III kwartału przyszłego roku.

Korzystnie zmienia się sytuacja na linii kolejowej Kraków – Katowice. W Woli Filipowskiej, powstaje następne bezkolizyjne skrzyżowanie - wiadukt drogowy. Zakończenie budowy planowane jest w październiku. To kolejny obiekt na linii kolejowej E30, pomiędzy Krakowem i Katowicami.

Dotychczas PLK oddała do eksploatacji wiadukty m.in. w Krakowie, Rząsce i Jaworznie. W sumie kolejarze na szlaku z Katowic do Krakowa modernizują 34 wiadukty kolejowe i drogowe. 10 z nich budowanych jest w nowych miejscach, pozostałe 24 to gruntownie przebudowane obiekty. Wszystkie zwiększą możliwości kolei i przyniosą pozytywne efekty dla bezpieczeństwa i płynności lokalnego ruchu drogowego.

Modernizacja linii Kraków - Katowice to poprawa standardu na stacjach i przystankach, zapewnienie dostępności do pociągów dla wszystkich podróżnych.

PLK prowadzą modernizację na niemal całej długości trasy Kraków - Katowice. Wartość inwestycji to ok. 2 mld zł. Po zakończeniu prac i uzyskaniu odpowiednich certyfikatów pociągi pasażerskie przyspieszą do 160 km/h, a towarowe do 120 km/h.

Projekt „Modernizacja linii kolejowej E30, odcinek Zabrze – Katowice – Kraków, etap IIb” jest dofinansowany ze środków Unii Europejskiej, w ramach programu CEF „Łącząc Europę”.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł EBI wspiera inwestycje taborowe PKP Intercity EBI wspiera inwestycje taborowe PKP Intercity
Następny artykuł Warszawskie Metro otwiera nowe stacje na Pradze. Warszawskie Metro otwiera nowe stacje na Pradze.