Kolejne Impulsy II dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w drodze do Legnicy

Kolejne Impulsy II dla Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej w drodze do Legnicy

18 września 2019 | Źródło: Kurier Kolejowy
PODZIEL SIĘ

Dosłownie przed kilkunastoma minutami udało się nam zaobserwować przejazd do Legnicy na testy ETCS nowych Impulsów II  35Wed-010, 011 i 012 w malaturze Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej. To kolejne pojazdy z kontraktu podpisanego przez ŁKA z nowosądeckim producentem. 

Fot. Adam Kupniewski / Kurier Kolejowy
Łódzka Kolej Aglomeracyjna podpisała umowę z firmą Newag S.A. na dostawę 14 pociągów waz z ich utrzymaniem. Nowosądecki producent został wyłoniony w ramach postępowania na „Dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych wraz ze świadczeniem usług ich utrzymania w ramach projektu „Budowa Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej Etap II”. Spółka zamówiła czternaście trzyczłonowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Dostawca będzie również odpowiedzialny za ich serwisowanie przez okres 12 lat.

Łódzka Kolej Aglomeracyjna, jako pierwszy polski przewoźnik zakontraktowała flagowy produkt nowosądeckiego producenta w nowej wersji charakteryzujący się między innymi mniejszą wagą, większą pojemnością i wyższą niezawodnością.

Nowe Pociągi zgodnie ze specyfikacją przetargową są wyposażone m.in. w  wifi, klimatyzację, gniazdka elektryczne, monitory. Są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych i zgodne z najnowszymi europejskimi normami dotyczącymi bezpieczeństwa. Pociągi mogą osiągnąć prędkość eksploatacyjną do 160 km/h. Liczba miejsc siedzących w każdym składzie to 160, w tym 154 stałe.

Dostawca pojazdów został wybrany na podstawie czterech kryteriów przetargowych: cena pojazdów, koszt utrzymania, współczynnik efektywności kosztowej i liczba siedzeń stałych. Wartość zamówienia to 266 968 762,35 zł. brutto. Łódzka Kolej Aglomeracyjna uzyskała dofinansowanie na realizację projektu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego w kwocie 182 010 500 zł.