List intencyjny w sprawie fabryki w Gniewczynie

List intencyjny w sprawie fabryki w Gniewczynie

18 września 2019 | Źródło: PKP Cargo
PODZIEL SIĘ

PKP CARGO S.A. i Forespo Poland podpisały list intencyjny, wyrażając zainteresowanie wydzierżawieniem i sprzedażą majątku dawnej Fabryki Wagonów Gniewczyna. W tym miejscu miałaby być wznowiona produkcja taboru kolejowego.

Fot. http://www.forespo.pl/

Forespo Poland to podmiot zależny spółki Forespo ze Słowacji, który jest właścicielem majątku po dawnej fabryce wagonów towarowych w Gniewczynie Łańcuckiej koło Przeworska (Podkarpacie). Obecnie nie jest tu prowadzona produkcja taboru, ale Forespo ma w swoim ręku nieruchomość z halami produkcyjnymi, magazynami i obiektami biurowymi oraz bocznicą kolejową.

Słowacy wyrazili wolę sprzedaży części nieruchomości, o czym stanowi list intencyjny podpisany z PKP CARGO S.A. W liście jest także mowa o wydzierżawieniu innej części nieruchomości oraz składników majątku, w tym maszyn.

PKP CARGO zadeklarowało w liście intencyjnym, że wyremontuje i przystosuje zakład do wznowienia produkcji. To zadanie będzie wykonywane we współpracy z Agencją Rozwoju Przemysłu i Fabryką Wagonów Świdnica, która jest częścią amerykańskiego koncernu Greenbrier Group. Te trzy podmioty podpisały kilka miesięcy temu list intencyjny dotyczący wspólnej produkcji wagonów towarowych na Podkarpaciu.

W liście intencyjnym zapisano, że umowa miałaby być zawarta do 15 listopada.

PKP CARGO, ARP i Greenbrier zależy na jak najszybszym uruchomieniu produkcji wagonów. Czesław Warsewicz, prezes PKP CARGO, wyjaśnia, że do 2036 roku PKP CARGO musi zakończyć proces wymiany i modernizacji taboru, aby spełniał on unijne wymogi dotyczące hałasu, ale ogromne znaczenie ma aspekt ekonomiczny tej operacji. – Dysponujemy około 60 tys. wagonów, z których duża część zostanie w kolejnych latach wymieniona na nowy tabor. Nowoczesne wagony dadzą nam możliwość zwiększenia efektywności działalności przewozowej i tym samym podniosą konkurencyjność Grupy PKP CARGO oraz jej rentowność – argumentuje prezes Warsewicz.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Rząd zwiększa środki finansowe na kolej Rząd zwiększa środki finansowe na kolej
Następny artykuł PKP CARGO kupuje 31 nowych lokomotyw PKP CARGO kupuje 31 nowych lokomotyw