TRAKO 2019: Innowacyjne produkty kolejowe firmy MABO (Hala E, stoisko 34)

TRAKO 2019: Innowacyjne produkty kolejowe firmy MABO (Hala E, stoisko 34)

25 września 2019 | Źródło: MABO
PODZIEL SIĘ

Firma MABO Sp. z o.o. jest drugim na świecie producentem nowej generacji bezciężarowego kotwienia sprężynowego o stałej sile napięcia przeznaczonym do trakcyjnej sieci kolejowej i tramwajowej oraz twórcą systemu podwieszenia sieci trakcyjnej opartej na elementach wykonanych z lekkiego stopu aluminium i stali nierdzewnej, podtrzymującego elektryczne przewody jezdne oraz pozostałe elementy składowe sieci. Oba produkty są niezwykle interesujące ze względu na ich innowacyjność.  Z tymi i i innymi produkatami firmy można zapoznać się na Targach TRAKO 2019 - stoisko w hali  E nr 34.

System podwieszania sieci trakcyjnej, Fot. MABO

System bezciężarowego kotwienia sprężynowego o stałej sile napięcia przeznaczony do trakcyjnej sieci kolejowej i tramwajowej to ponadprzeciętne rozwiązanie, które uzyskało ochronę patentową w Urzędzie Patentowym Rzeczypospolitej Polskiej (nr PL228589 B1 - Urządzenie do kompensacji zmian długości sieci trakcyjnej) oraz pozytywną opinię Instytutu Kolejnictwa i  dopuszczenie PKP PLK S.A. do stosowania na liniach kolejowych przez nich zarządzanych. Opracowane urządzenie odpowiada na zapotrzebowanie rynku w tym zakresie oraz wyznacza nowe standardy w budowie sieci trakcyjnych na całym świecie i jest zamiennikiem tradycyjnych , ciężarowych napinaczy sieci trakcyjnej, których konstrukcja jest przestarzała i przysparza wielu trudności eksploatacyjnych. Urządzenie nowej generacji, produkcji MABO, charakteryzuje się prostą konstrukcją, wykonaną z elementów stalowych zabezpieczanych antykorozyjnie poprzez cynkowanie oraz opcjonalnie malowanie (sprężyny, korpus, mocowania itp.). Taki dobór materiałów eliminuje zjawisko korozji powszechni występującego w aktualnie stosowanych ciężarowych urządzeniach naprężających i bezobsługową pracę nowej generacji urządzenia przez okres min. 30 lat.

Trakcyjne urządzenie naprężające TUN-1, Fot. MABO

To innowacyjne rozwiązanie zdobyło uznanie Kapituły Polskiego Godła Promocyjnego TERAZ POLSKA, która przyznała MABO Godło Promocyjne TERAZ POLSKA za urządzenie do kompensacji zmian długości górnej sieci trakcyjnej. Swoje wyróżnienie przyznała również Kapituła i Zarząd Polskiego Klubu Biznesu, od której firma otrzymała tytuł HEROSA POLSKIEJ GOSPODARKI za globalne, innowacyjne rozwiązania i produkcję systemu podwieszeń górnej sieci trakcyjnej drugiej generacji.

Trakcyjne urządzenie naprężające TUN-2, Fot. MABO

Kolejnym urządzeniem autorstwa MABO, chronionym patentem jest system podwieszenia sieci trakcyjnej oparty na elementach wykonanych z lekkiego stopu aluminium i stali nierdzewnej, podtrzymujący elektryczne przewody jezdne oraz pozostałe elementy składowe sieci. Podstawowym elementem konstrukcyjnym jest specjalnie opracowany profil, wykonany ze stopu aluminium o wysokiej wytrzymałości, połączony elementami ze stali nierdzewnej. Ponadprzeciętne rozwiązanie podwieszenia opracowano przy założeniu minimalnej ilości elementów składowych oraz ograniczeniu do minimum rodzajów elementów złącznych. Ta opcja sprawia, że po ich wstępnym zamontowaniu uzyskuje się samohamowność elementów względem siebie, dlatego takie rozwiązanie bardzo przyspiesza regulację sieci, pozwala na szybki i łatwy montaż a także jest odporny na korozję, co wiąże się z wysoką estetyką wyglądu przez szereg lat.

Połączenie uchwytu z profilem bazowym, Fot. MADO

 

MABO Sp. z o.o. jest obecna na rynku ponad 52 lata. To 52 lata nieustannego rozwoju firmy jak jej produktów i usług w branży metalowej. MABO to dzisiaj załoga z doświadczoną kadrą, wiedzą teoretyczną i praktyczną, wiele wdrożonych opracowanych i wdrożonych patentów i wzorów przemysłowych, świadectwa jakości, szereg wyróżnień dla firmy i jej produktów oraz pracowników.

Realizuje nie tylko wymagające projekty konstrukcji stalowych dla przemysłu i infrastruktury drogowej ale jest również drugim na świecie producentem osprzętu górnej sieci trakcyjnej. Te bardzo zaawansowane technicznie urządzenia to wynik inwestowania w rozwój. Prace nad nowymi rozwiązaniami zrealizowano w ścisłej współpracy ze specjalistami z Akademii Górniczo Hutniczej.