TRAKO 2019: Jak druk 3D wspiera branżę kolejową? (Hala G, stoisko G-57A)

TRAKO 2019: Jak druk 3D wspiera branżę kolejową? (Hala G, stoisko G-57A)

20 września 2019 | Źródło: https://cadxpert.pl
PODZIEL SIĘ

Wzrasta liczba firm z branży kolejowej inwestujących w technologie przyrostowe. Producenci i serwisy taborów kolejowych dostrzegają korzyści wdrożenia druku 3D oraz szacują oszczędności, jakie niesie produkcja z użyciem drukarki 3D. Jakie urządzenia i materiały sprawdzają się w kolejnictwie? Kto już teraz korzysta z druku 3D do produkcji wagonów i wyposażenia pojazdów szynowych? Za kilka dni w Gdańsku rozpoczną się międzynarodowe targi kolejowe TRAKO 2019. Wystawa jest okazją poznania innowacyjnych rozwiązań dla producentów, serwisów i firm świadczących usługi dla taborów kolejowych. W związku z tym warto sprawdzić, jak druk 3D jest wykorzystywany w branży pojazdów szynowych.

 

Fot. Business Wire

Bombardier otwiera nowy rozdział produkcji

Bombardier Transportation w maju tego roku wyposażył zakład w Niemczech w produkcyjną drukarkę 3D Stratasys F900. Wybór padł na tę maszynę ze względu na duży obszar roboczy, który wynosi 914 × 610 × 914 mm oraz na dostępność inżynieryjnych materiałów. Należy do nich tworzywo Ultem 9085 o wysokiej wytrzymałości, odporności na temperaturę i substancje chemiczne, a także posiadające certyfikat FST (flame-smoke-toxicity).

Bombardier poinformował, że drukowane w 3D części zostaną dostarczone do przedsiębiorstw kolejowych i tramwajowych działających w Niemczech, Szwajcarii i Austrii, aby pomóc im w ekonomicznej produkcji i szybkiej wymianie elementów.

„Wcześniej stosowaliśmy włókno szklane i cynę do produkcji elementów pociągu. Możliwość wykorzystania tworzywa ULTEM 9085 spełnia nasze kryteria i przenosi nas na nowy poziom, jeśli chodzi o redukcję kosztów i skrócenie czasu realizacji” – mówi André Bialoscek z fabryki w Hennigsdorf.

Fot. Business Wire

Narzędzia i części zamienne

Brytyjska firma Angel Trains nawiązała współpracę z ESG Rail oraz Stratasys – producentem przemysłowych drukarek 3D, w ramach której wagony pasażerskie będą wyposażane w drukowane części zamienne. W technologii druku 3D będą powstawać m.in. stoliki za oparciem, uchwyty i podłokietniki. Pierwsze wydruki trafiły do testów w tym roku.

Inżynierowie z firmy Angel Trains testowali różne termoplasty, drukując w technologii FDM. Dopiero materiał Antero 800 NA spełnił ich oczekiwania pod względem wytrzymałości, ale także wymogów kolejowej normy EN45545-2. Materiał na bazie PEKK jest dostępny do druku na maszynach Stratasys Fortus 450 mc.

Wytrzymałe konektory z drukarki 3D

„Możliwość drukowania 3D niestandardowych narzędzi i części zamiennych, kiedy ich potrzebujemy, bez minimalnej ilości, zmieniła nasz łańcuch dostaw. Zmniejszyliśmy zależność od naszych dostawców oraz obniżyliśmy koszty wyrobu pojedynczych części, jednocześnie otwierając więcej źródeł przychodów, ponieważ jesteśmy w stanie obsługiwać więcej mniejszych zleceń w sposób opłacalny i wydajny” – mówi Michael Kuczmik, Kierownik produkcji addytywnej w Siemens Mobility GmbH.

Siemens korzysta z przemysłowych drukarek 3D Fortus 450mc do wytwarzania konektorów – przyrządów służących do transportu podwozi wagonów.

„Dobrze wykonane złącza są niezbędne do efektywnej i bezpiecznej konserwacji wózków, a zatem znalezienie wystarczająco mocnego materiału do druku 3D było wyzwaniem – wyjaśnia Michael Kuczmik. Materiał ULTEM 9085 jest bardzo wytrzymały, co umożliwia nam drukowanie dostosowanych do potrzeb elementów zamiast używania tradycyjnych metod wytwórczych”.

Korzyści wdrożenia technologii druku 3D w kolejnictwie

Technologie addytywne (potocznie druk 3D) polegają na wytwarzaniu elementów z materiałów termoplastycznych, żywic fotopolimerowych, proszków poliamidowych lub metalicznych. Cechą charakterystyczną tej metody wytwarzania jest warstwowość, która wynika z nakładania kolejnych spajanych ze sobą warstw materiału budulcowego.

Główną zaletą drukarek 3D jest szybkość budowy modeli oraz drukowanie skomplikowanych geometrycznie elementów, których po prostu nie dałoby się wykonać inna techniką. Druk 3D daje możliwość wykonania skomplikowanych geometrycznie elementów w niskich seriach lub pojedynczych sztuk za ułamek kosztów produkcji tradycyjnymi metodami, np. obróbką CNC.

Przemysłowe drukarki 3D pozwalają na drukowanie z wytrzymałych tworzyw, spełniających rygory bezpieczeństwa, takich jak certyfikaty niepalności. Części wykonane z inżynieryjnych materiałów są lżejsze niż te z aluminimum, a przy tym nie ustępują pod względem wytrzymałości. Technologie addytywne przekładają się na znaczne oszczędności czasu i kosztów w wyniku wykonania elementów bezpośrednio w zakładzie produkcyjnym. Dzięki drukarce 3D mamy możliwość wykonania części na żądanie, bez konieczności uruchamiania procesów zakupowych.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Nad CMK dwa nowe wiadukty drogowe zwiększą możliwości kolei Nad CMK dwa nowe wiadukty drogowe zwiększą możliwości kolei
Następny artykuł Stadler wchodzi na rynek azjatycki Stadler wchodzi na rynek azjatycki