Stacja Terespol oddana do eksploatacji

Stacja Terespol oddana do eksploatacji

22 września 2019 | Źródło: Trakcja PRKiI
PODZIEL SIĘ

W połowie września Trakcja PRKiI przekazała do eksploatacji zmodernizowany układ torowy po nieparzystej stronie stacji Terespol. Ten położony przy polsko – białoruskiej granicy obiekt stanowi zarówno stację końcową dla pociągów relacji krajowych, jak również pośrednią dla pociągów międzynarodowych.

Fot. Trakcja PRKiI
W ramach projektu wymieniono łącznie ponad 7 km torów oraz 27 rozjazdów. Przebudowana została także sieć trakcyjna, elektroenergetyka, urządzenia sterowania ruchem kolejowym, teletechnika i odwodnienie. Na terenie stacji powstał nowy budynek nastawni Lokalnego Centrum Sterowania wyposażony w komputerowe urządzenia do bezpiecznego prowadzenia ruchu pociągów.
Fot. Trakcja PRKiI

Podróżujący korzystają już z dwóch nowych peronów oraz zmodernizowanego przejścia podziemnego. Obecnie toczą się prace po parzystej stronie stacji, bez wpływu na utrudnienia w ruchu kolejowym.

Po zakończeniu inwestycji wzrośnie prędkość pociągów pasażerskich do 160 km/h i 120 km/h dla ruchu towarowego. Zwiększy się również efektywność wykorzystania linii kolejowej, co znacząco wpłynie na poprawę oferty przewozowej przy równoczesnym zmniejszeniu kosztów eksploatacji infrastruktury.

Fot. Trakcja PRKiI

Przebudowa stacji Terespol jest częścią wartego ponad 417 mln zł kontraktu Trakcji PRKiI obejmującego modernizację trzech stacji kolejowych w województwie lubelskim w ciągu linii E20. Aktualnie spółka prowadzi również zaawansowane prace na obiektach w Białej Podlaskiej oraz Małaszewiczach.