Cyfrowe utrzymanie prewencyjne – future is now

Cyfrowe utrzymanie prewencyjne – future is now

26 września 2019 | Autor: Artur Fryczkowski - prezes zarządu Alstom Polska. | Źródło: Kurier Kolejowy / Alstom
PODZIEL SIĘ

Jak większość z Państwa wie, każdy pojazd kolejowy podlega reżimom utrzymaniowym. W zależności od typu pojazdu wykonywany jest cykl czynności przeglądowych, mających za zadanie sprawdzenie najważniejszych systemów pociągu pod względem bezpieczeństwa i zużywania się materiałów – tak można najkrócej to scharakteryzować.

Artur Fryczkowski - prezes zarządu Alstom Polska. Fot. Alstom

Dziś prawie 100% wszystkich czynności planowana i wykonywana jest przez człowieka. Rozwój technologii, możliwości przesyłania i analizy danych pozwalają już na stworzenie urządzeń, które część procesu utrzymaniowego będą wykonywać za nas. Już dziś istnieje kilka technologii, które takowe funkcje mogą spełniać. Jedną z nich jest Train Scanner by Alstom. System składa się z wielu kamer i laserów oraz inteligentnego programu, których zadaniem jest pomiar i monitoring elementów zewnętrznych pociągu, takich jak: tarcze i klocki hamulcowe, pantograf czy poszycie pociągu.

Każdorazowy przejazd przez urządzenie dostarcza operatorowi danych, które w normalnym procesie zbierało by kilku ludzi przez kilka godzin, a które tu zbiera się w kilkanaście sekund. I nie chodzi tu o wyeliminowanie człowieka, lecz o dokładność i ilość zebranych danych, dzięki którym można (automatycznie) ustalić czy dany klocek hamulcowy należy już wymienić czy też trzeba to zrobić z nakładką pantografu. Fizycznie samą wymianę i tak realizuje człowiek. Dzięki częstym wizytom w Train Scannerze tworzymy historię pojazdu i jesteśmy w stanie z dokładnością co do dnia zaplanować utrzymanie „on condition” czyli takie, w ramach którego powodem wymiany jest zużycie elementu.

Proces ten przynosi wymierne korzyści w postaci oszczędności czasu i ilości wymienianych materiałów, gdyż robione jest to z dokładnością co do dnia, a nie „na zapas”. Dodatkowo po odpowiednim czasie obserwacji można optymalizować okresy przeglądowe.

Dwa takie urządzenia działają w Wielkiej Brytanii i obsługują tamtejszą flotę Pendolino. W Polsce Train Scanner powstanie na przełomie roku w centrum utrzymaniowym Pendolino na Olszynce Grochowskiej w Warszawie.

Rozmowa z panem Arturem Fryczkowskim zamieszczona jest w specjalnym wydaniu Kuriera Kolejowego TRAKO 2019.