Alstom przedstawia system zasilania naziemnego SRS dla autobusów elektrycznych

Alstom przedstawia system zasilania naziemnego SRS dla autobusów elektrycznych

26 września 2019 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom zaprezentował dziś w Maladze w Hiszpanii swoje najnowsze innowacyjne rozwiązanie w zakresie systemów zasilania naziemnego SRS, przeznaczone dla autobusów elektrycznych. Premiera prototypu systemu SRS dla autobusów elektrycznych odbyła się na przystanku autobusowym zlokalizowanym przed wejściem do Instytutu Inżynierii Uniwersytetu w Maladze w ramach projektu pilotażowego PALOMA realizowanego obecnie w tym południowym mieście Hiszpanii. System wyposażono w zasilanie o mocy 200kW. Jest kompatybilny z dwunastometrowym autobusem elektrycznym Linkker obsługującym linię autobusową nr 1, należącym do lokalnego przewoźnika EMT.

Fot. Alstom

PALOMA (Prototype for Alternative Operation of Mobility Assets) to projekt pilotażowy współfinansowany z UE w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz funduszy hiszpańskiego Centrum Rozwoju Technologii Przemysłowych (CDTI). Alstom przewodniczy konsorcjum, w którego skład wchodzą Endesa, hiszpański dostawca mediów, oraz Mansel, wykonawca systemów elektryfikacji, a także współpracuje z władzami miasta, przewoźnikiem EMT Malaga i Uniwersytetem w Maladze. Celem projektu jest opracowanie pierwszego na świecie prototypu automatycznego systemu szybkiego zasilania naziemnego, umożliwiającego pracę w pełni zelektryzowanych autobusów.

Montaż systemu SRS dla autobusów elektrycznych jest ważnym krokiem zarówno dla Alstomu, jak i miasta Malaga – to kolejny krok naprzód w kierunku w pełni zrównoważonej mobilności miejskiej. Jesteśmy dumni z efektów naszej współpracy z partnerami Endesa i Mansel w ramach konsorcjum, a także wdzięczni za wsparcie, jakie otrzymaliśmy od miasta Malaga i EMT Malaga, którzy dziś mogą śmiało nazywać się pionierami. Projekt realizowany w Hiszpanii wskazuje kierunek działań na rzecz usprawnienia ogromnych flot autobusów elektrycznych, jakie w nadchodzących latach zobaczymy w całej Europie - powiedziała Eric Marie, Wiceprezes Działu Systemów i Infrastruktury w Alstomie

Miasta coraz częściej podejmują ambitne zobowiązania związane z dekarbonizacją, a niektóre, jak Paryż, Bruksela czy Madryt, wręcz dążą do całkowitego wyeliminowania silników spalinowych do 2030 r. Autobusy elektryczne odgrywają ważną rolę w tych planach, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie na wydajne systemy zasilania, nieingerujące w przestrzeń miasta, za to kompatybilne z coraz bardziej zróżnicowanymi i rozbudowanymi flotami autobusów elektrycznych.

System SRS Alstomu dla autobusów elektrycznych oferuje wiele korzyści zarówno dla miast, jak i przewoźników. SRS to w pełni bezpieczny, przewodowy, naziemny system zasilania stacjonarnego umożliwiający automatyczne zasilanie wyposażenia pokładowego z poziomu nawierzchni w ciągu zaledwie kilku minut w trasie podczas postoju na przystanku lub podczas przerwy na zajezdni. To naziemne rozwiązanie nie wymaga instalacji napowietrznej infrastruktury w miastach, dzięki czemu pozwala zachować architektoniczną estetykę krajobrazu miejskiego. Z kolei w przypadku zajezdni system SRS pozwala uniknąć kosztów związanych z budową napowietrznej sieci trakcyjnej. Dzięki dostępowi do systemu z poziomu pokładu dostosowanemu do istniejących kanałów w warsztatach zapewnia maksymalną łatwość utrzymania. System SRS jest interoperacyjny i można go dostosować do potrzeb – został opracowany tak, aby mógł być wykorzystywany we flotach różnych rodzajów autobusów, a ponieważ nie jest to zastrzeżona technologia, także niezależnie od producenta czy zmian w technologiach akumulatorowych.

SRS dla autobusów elektrycznych powstał w oparciu o technologię zasilania statycznego SRS Alstomu dla pociągów, która jest już stosowana w Nicei we Francji, gdzie okazała się skutecznym rozwiązaniem. Od ponad 15 lat Alstom opracowuje i wdraża rozwiązania z zakresu zasilania bez sieci trakcyjnej, umożliwiające pełną integrację architektoniczną tramwajów w historycznych centrach miast. Systemy APS i SRS zostały już dostarczone do 12 miast na całym świecie, gdzie dotychczas umożliwiły tramwajom pokonanie ponad 40 milionów kilometrów tras.