Jak na wakacje, to tylko koleją – kto preferuje podróż z PKP Intercity

Jak na wakacje, to tylko koleją – kto preferuje podróż z PKP Intercity

27 września 2019 | Źródło: PKP Intercity
PODZIEL SIĘ

Grupą lub indywidualnie, młodsi, starsi, a nawet całe rodziny.  W czerwcu, lipcu i sierpniu ponad 14 milionów Polaków ruszyło w drogę z PKP Intercity. Najwięcej pasażerów podróżowało między Warszawą a Krakowem. Coraz popularniejsze staje się także Trójmiasto.

Fot. PKP Intercity

W tym roku na wakacje planowało wybrać się aż 65% Polaków, czyli ponad 20 mln osób. Z tej grupy ponad połowa deklarowała wypoczynek bez wyjeżdżania z kraju[1]. Gdzie? Najczęściej nad Bałtykiem (15%), w polskich górach (11%) lub nad jeziorem (9%)[2]. Wielu z nich na upragniony urlop dostało się z PKP Intercity.

Lato na torach

Podróż z narodowym przewoźnikiem w czerwcu, lipcu i sierpniu wybrało ponad 14,2 milionów osób – to o ponad 670 tysięcy więcej niż w 2018 r. i aż o 1,2 mln więcej niż dwa lata temu. Gorącym okresem był zwłaszcza sierpień, gdy na pokładzie pociągów PKP Intercity podróżowało łącznie ponad 5,1 mln osób – 212 tysięcy tylko jednego dnia, w niedzielę 18 sierpnia.

Co roku rosnąca liczba pasażerów w okresie wakacyjnym to dla nas powód do satysfakcji, a przy tym świetny prognostyk, gdy myślimy o kolejnym rekordowym roku pod względem obsłużonych podróżnych. Pasażerowie widzą jak zmienia się kolej i chętnie do nas wracają. Te zmiany widać zwłaszcza pod względem nowego i modernizowanego taboru – mówi Marek Chraniuk, prezes PKP Intercity.

Przeróżni podróżni

Sezon letni to czas, gdy w podróż pociągami rusza niemal każdy. Jedni do pracy, inni na długo wyczekiwany wypoczynek. W tym roku w składach PKP Intercity dominowali studenci. Przedstawiciele wyższych uczelni stanowili aż 11% wszystkich podróżnych i było ich 1,6 mln. Co ciekawe, to aż o 400 tys. więcej niż wszystkich obecnie studiujących w Polsce[3]. Równie liczną grupę stanowiły w pociągach rodziny, których było 1,5 mln – o 100 tys. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Pociągi chętnie wybierali również  seniorzy, których było aż 1,1 mln. Warto pamiętać, że osoby, które ukończyły 60. rok życia mogą skorzystać z Biletu dla Seniora, czyli specjalnej, stałej zniżki na bilety w pociągach 1. i 2. klasy PKP Intercity.

Trójmiasto goni Warszawę i Kraków

Choć na wakacje najczęściej wybieramy się nad morze, w góry, czy nad jezioro, w czasie letnich miesięcy chętnie odwiedzamy także największe miasta. Podobnie jak w ubiegłym roku, największą popularnością wśród podróżujących pociągami PKP Intercity cieszyły się podróże między Warszawą a Krakowem. Tę relację wybrało ponad 700 tys. osób. Na mapie letnich wyjazdów rośnie znaczenie Trójmiasta – podróż między Warszawą, a Gdańskiem, Gdynią i Sopotem odbyło ponad 650 tys. pasażerów. Niemal milion osób podróżowało pociągami na trasach łączących stolicę z Katowicami, Poznaniem, Wrocławiem i Białymstokiem.

Większą grupą – nad Bałtyk

Podczas wakacji dużą popularnością cieszyły się przejazdy zorganizowane, zwłaszcza w kierunku Kołobrzegu, Świnoujścia i na Hel. Tych destynacji dotyczyło ok. 60% wszystkich przejazdów grupowych zrealizowanych w tym okresie. Jak co roku PKP Intercity realizowało przejazdy kolonijne – w wakacje 2019 r. przewoźnik uruchomił 5 takich pociągów dla blisko 1400 osób.

 

[1] https://mondial-assistance.pl/centrum-prasowe/aktualnosci/65-proc-polakow-wybiera-sie-w-tym-roku-na-wakacje

[2] https://opinie.wp.pl/na-wakacje-w-gory-czy-nad-morze-39-proc-badanych-nie-ma-tego-problemu-badanie-6391130970125953a

[3] https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5488/8/6/1/szkolnictwo_wyzsze_w_roku_akademickim_2018_2019.docx