Srebrny Pociąg wraca na tory.

Srebrny Pociąg wraca na tory.

03 października 2019 | Źródło: Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych
PODZIEL SIĘ

Uwaga! Świetna okazja dla żądnych przygód oraz miłośników aktywnego spędzania czasu! Na tory wraca “Srebrny Pociąg”! Już od 6 października będzie można odbyć niezwykłą podróż za jeden bilet: przejechać pociągiem Kolei Śląskich z Katowic do Bytomia i z powrotem oraz pociągiem wąskotorowym z Bytomia do
Tarnowskich Gór (i, oczywiście, z powrotem), zwiedzić wpisana na Listę Dziedzictwa UNESCO Zabytkową Kopalnię Srebra w Tarnowskich Górach oraz największą i najstarsza stację kolei wąskotorowej w Polsce – stację Bytom Karb Wąskotorowy.

Fot. SGKW

Kiedy i jak ?

Srebrny Pociąg będzie kursował w każdą niedzielę od 6 października do 8 grudnia. Początek trasy to stacja Katowice, skąd o 9:54 wyruszy pociąg Kolei Śląskich (kierunek Lubliniec przyjazd na stację Bytom o 10.17). Następnie, w Bytomiu, po zaplanowanej przesiadce na tzw. „5 peron” Bytom Wąskotorowy, o 10.30 wyruszy pociąg Górnośląskich Kolei Wąskotorowych do stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra (przyjazd 11.10). W godzinach 11.30-14.00 będzie miało miejsce zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra i Skansenu Maszyn Parowych. Odjazd powrotnego pociągu wąskotorowego ze stacji Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra nastąpi o godzinie 14.30, by do Bytomia Wąskotorowego dotrzeć na godzinę 16.00. Natomiast z Bytomia pociąg Kolei Śląskich do Katowic odjedzie o godzinie 16.20 (przyjazd o godz. 16.43).

Fot. SGKW

Bilet – cena i gdzie go kupić ?

Bilet normalny kosztuje 55 zł, a ulgowy, przysługujący dzieciom oraz młodzieży i osobom uczącym się do 26 roku życia, 45 zł za okazaniem ważnej legitymacji. Cena biletu obejmuje:  przejazd pociągami Kolei Śląskich w relacji Katowice – Bytom oraz powrotnym Bytom – Katowice,  przejazd pociągami wąskotorowymi w relacji Bytom Wąskotorowy – Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra oraz  powrotnym Tarnowskie Góry Kopalnia Srebra – Bytom Wąskotorowy,   zwiedzanie Zabytkowej Kopalni Srebra z przewodnikiem.  zwiedzanie stacji Bytom Karb Wąskotorowy Bilety można nabyć:  w Centrum Obsługi Pasażera Kolei Śląskich w Katowicach w budynku dworca   w serwisie internetowym Goout.net  na przystanku Bytom Wąskotorowy lub Bytom Karb Wąskotorowy w dniu przejazdu tuż przed odjazdem pociągu wąskotorowego (jedynie w przypadku wolnych miejsc).
 
 

Fot. SGKW

Gdzie można znaleźć szczegóły oferty?

Regulamin imprezy znajduje się na stronie sgkw.eu, kolejeslaskie.com/turystyka. Można także zadzwonić do Biura Obsługi Klienta Kolei Śląskich (czynne od poniedziałku do piątku w godz. 7-15, tel.: 32 479 55 55), do Stowarzyszenia Górnośląskich Kolei Wąskotorowych (tel.: 666 904 142) lub do Zabytkowej Kopalni Srebra (pon - pt - od 8:30 - 16:30 - tel.: 32 285 49 96 , w dniu przejazdu 9.00 - 15.00 - tel.: 32 285 29 81). Informacje:  dot. zwiedzania Zabytkowej Kopalni Srebra można znaleźć na stronie internetowej: kopalniasrebra.pl/kopalnia/zwiedzanie.htm  dot. przejazdu zabytkową koleją wąskotorową można znaleźć na stronie sgkw.eu/  ogólne dotyczące oferty można znaleźć na stronie kolejeslaskie.com/turystyka/  więcej o Szlaku Zabytków Techniki i jego obiektach na stronie zabytkitechniki.pl. Organizatorami oferty są Koleje Śląskie, Stowarzyszenie Górnośląskich Kolei Wąskotorowych oraz Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. Obiekty należą do Szlaku Zabytków Techniki – najciekawszej trasy turystyki industrialnej w Polsce. Uruchomione pociągi w ramach oferty Srebrny Pociąg dofinansowane są z budżetu samorządu Województwa Śląskiego oraz przez Gminy Bytom i Tarnowskie Góry.

Fot. SGKW