Marszałek Geblewicz: Budowa tunelu pod Świną to kluczowe zadanie inwestycyjne dla rozwoju regionu

Marszałek Geblewicz: Budowa tunelu pod Świną to kluczowe zadanie inwestycyjne dla rozwoju regionu

07 października 2019 | Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Zachodniopomorskiego
PODZIEL SIĘ

Budowa tunelu pod Świną, to kluczowe zadanie inwestycyjne dla rozwoju regionu, które jest efektem negocjacji Kontraktu Terytorialnego dla Pomorza Zachodniego na lata 2014-2020, dzięki czemu znalazło się na liście podstawowej projektów przeznaczonych do sfinansowana przez administrację rządową ze środków zarządzanych centralnie.

Źródło: GDDKiA

Od samego początku, inwestycja była wspierana przez Zarząd Województwa Zachodniopomorskiego, czego efektem była m.in. udzielona Miastu Świnoujście dotacja z Regionalnego Programu Operacyjnego 2007 – 2013 w wysokości 4,8 mln zł na opracowanie programu funkcjonalno-użytkowego, niezbędnego do rozpoczęcia prac budowlanych. Całkowity koszt przygotowania dokumentacji oszacowano na ponad 5,6 miliona złotych. Uroczyste podpisanie umowy o dofinansowanie odbyło się w piątek, 26 września 2014 r. w Świnoujściu. Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz zaznaczał wtedy, że środki są pierwszym krokiem do zrealizowania inwestycji.

- Inwestycja tego typu wymaga determinacji, staranności i współpracy. Dziękuję wszystkim, którzy przyczynili się to tego, że podpisujemy umowę będącą pierwszym krokiem na drodze do budowy tunelu w Świnoujściu. Ponadto cieszę się, że udało się wpisać świnoujską inwestycję na listę podstawową Kontraktu Terytorialnego dla Pomorza Zachodniego na lata 2014-2020. Oznacza to w praktyce połączenie pomiędzy wyspami Uznam i Wolin. To początek, który znacząco przyśpieszy ścieżkę realizacji inwestycji. Świnoujście jest szczególnym miejscem na mapie Polski, a tunel jest szczególnie ważną inwestycją dla miasta, regionu i kraju. Nie jest łatwo wyjaśnić w Warszawie, że przeprawa to coś innego niż tylko przejście drogowe. Po prostu trzeba przyjechać do Świnoujścia i odstać swoje w korku, aby się o tym przekonać - zaznaczył marszałek województwa Olgierd Geblewicz.