Alstom dostarczy 42 pociągi Metropolis dla metra w Barcelonie

Alstom dostarczy 42 pociągi Metropolis dla metra w Barcelonie

08 października 2019 | Źródło: Alstom
PODZIEL SIĘ

Alstom podpisał z TMB (Transports Metropolitans de Barcelona), operatorem metra w Barcelonie, umowę na dostawę 42 pociągów Metropolis, które zastąpią pociągi obecnie obsługujące linie 1 i 3 sieci. Kontrakt o wartości ponad 260 mln euro obejmuje projekt, produkcję oraz oddanie pociągów do eksploatacji. Składające się z pięciu wagonów pociągi zostaną wyprodukowane w zakładzie Alstomu w Barcelonie i dostarczone do TMB w ciągu dwóch i pół roku.

Fot. Alstom

Alstom czuje się wyróżniony zaufaniem ze strony TMB. Z myślą o zapewnieniu korzyści pasażerom oferujemy fachową wiedzę i możliwości w zakresie innowacji naszych zespołów, aby wesprzeć realizację planu modernizacji metra w Barcelonie. Sieć metra w Barcelonie, obsługująca ponad 400 mln pasażerów rocznie, jest jedną z najbardziej wydajnych i nowoczesnych w Europie. Dostarczając nasze pociągi, pragniemy pomóc TMB w rozwijaniu wydajnej mobilności zgodnej z zasadami zrównoważonego rozwoju, stanowiącej odpowiedź na aktualne i przyszłe potrzeby wszystkich pasażerów - powiedział  Gian Luca Erbacci, Starszy Wiceprezes Alstomu w Europie.

Wycofując najstarszą flotę, przyspieszyliśmy proces renowacji, który poprawi niezawodność obsługi, zrównoważoność i wygodę pasażerów na dwóch z naszych najpopularniejszych linii Metra, w kontekście maksymalnego zapotrzebowania na transport zbiorowy w Barcelonie w momencie, gdy zostanie wprowadzona strefa niskiej emisji. To najważniejszy zakup taboru kolejowego w historii TMB - oznajmił  Rosa Alarcón, Prezes TMB, przy okazji podpisania umowy.

Zgodnie ze specyfikacjami nowe pociągi Metropolis będą spełniać rygorystyczne kryteria zrównoważonego rozwoju; lekka konstrukcja, niskie zużycie energii, wysoki stopień odzyskiwalności i możliwości recyklingu, techniczna niezawodność i ułatwiona konserwacja. Ponadto pociągi będą wyposażone w zdalne czujniki, które pomogą w utrzymaniu ich stanu technicznego.

Głównym punktem odniesienia w procesie projektowania Alstomu są pasażerowie. Pociągi dla Barcelony zostaną zaprojektowane z myślą o wygodzie pasażerów; będą oferowały wygodny dostęp, ich szerokie drzwi i przestrzenie pozwolą na sprawny przepływ pasażerów, zapewnią komfort akustyczny, złagodzą drgania oraz będą dostarczać informacje pasażerskie w czasie rzeczywistym. Zarówno zewnętrzne, jak i wewnętrzne elementy budowy pociągu będą odzwierciedleniem marki TMB, jednak pojawią się również nowe elementy wizualne nawiązujące do tożsamości Barcelony, takie jak grafiki na drzwiach przedstawiające jej krajobraz miejski.

Przy projektowaniu nowych pociągów dla Barcelony zostaną wykorzystane innowacyjne rozwiązania technologiczne oraz doświadczenia Alstomu z niezawodnymi modelami Metropolis, które obecnie obsługują 9 i 10 linię metra w Barcelonie. Pociągi będą spełniały wymogi TMB w zakresie niezawodności, dostępności, bezpieczeństwa i wygody.  Alstom ma ponad 65 lat doświadczenia w produkcji pociągów metra i sprzedał już ponad 17 000 wagonów metra działających w 55 miastach na całym świecie, przewożących 30 mln pasażerów każdego dnia.