Wybierz, jak będzie wyglądał nowy tramwaj dla Warszawy!

Wybierz, jak będzie wyglądał nowy tramwaj dla Warszawy!

24 października 2019 | Źródło: Tramwaje Warszawskie
PODZIEL SIĘ

Już wkrótce po Warszawie będzie jeździć nawet 213 nowoczesnych, klimatyzowanych i niskopodłogowych tramwajów. Stołeczni tramwajarze ustalają ostatnie szczegóły, więc pytają warszawiaków, jak mają wyglądać nowe wagony.

Fot. ZTM Warszawa

Pracownicy Tramwajów Warszawskich wraz z producentem nowych tramwajów ustalają ostatnie szczegóły przed rozpoczęciem produkcji nawet 213 wagonów. Wykonawca przedstawił trzy warianty wyglądu przodu nowych pojazdów. Pierwsza wersja jest nieco drapieżna i podąża za nowymi trendami w projektowaniu samochodów i autobusów. Druga wersja przygotowana przez producenta nawiązuje do jednego z modelu stołecznych tramwajów. Z kolei, trzecia wersja ma wiele krągłości, ale też śladem uśmiechu nawiązuje do dalekowschodnich motywów.

Jak wybrać wygląd nowego tramwaju dla Warszawy?

Tramwajarze wybór przodu nowych tramwajów dla stolicy pozostawiają warszawiakom. Od piątku 25 października na stronie um.warszawa.pl/nowetramwaje mieszkańcy Warszawy będą mogli wybrać jedną z wersji. Jest też możliwość dla tych, którzy chcą zagłosować tradycyjnie. Także od piątku w 21 punktach obsługi pasażera Warszawskiego Transportu Publicznego każdy będzie mógł wybrać wygląd nowego tramwaju na specjalnej ankiecie i wrzucić ją do urny. Tramwajarze będą też prezentowali nowe tramwaje w 10 popularnych punktach przesiadkowych stolicy i zapytają pasażerów o ich zdanie. Cała akcja potrwa do środy 30 października, a wyniki sondy będą znane już w listopadzie. Nowe tramwaje dla Warszawy będą wyglądały właśnie tak, jak zdecydują warszawiacy.

Kiedy nowe tramwaje w Warszawie?

W czerwcu 2019 roku Tramwaje Warszawskie podpisały umowę na nawet 213 nowych tramwajów dla stolicy, a teraz przyszedł już czas na szczegółowe ustalenia. To największa umowa na tramwaje podpisana dotychczas w Polsce i jedna z większych w Europie. Dostawy są podzielone na dwie części: w zamówieniu podstawowym Tramwaje Warszawskie kupią 123 tramwaje, a w ramach opcji będzie możliwy zakup kolejnych 90. Hyundai Rotem zbuduje je za 1 mld 825 mln zł netto. Wszystkie pojazdy w ramach zamówienia podstawowego mają zostać dostarczone do stolicy do końca 2022 roku, a te budowane w ramach opcji – do końca 2023 roku. Zakup uzyskał częściowe dofinansowanie z funduszy UE w wysokości 285 mln zł. 

Dokąd pojadą nowe wagony?

Wkrótce w stolicy przybędzie blisko 20 km nowych tras tramwajowych. Inwestycje są współfinansowane w ramach perspektywy budżetowej UE na lata 2014 – 2020. Pojazdy wyprodukowane przez koreańskiego producenta pojadą między innymi tunelem do Dworca Zachodniego, do Wilanowa i na Gocław. Tramwaje Warszawskie przygotowują się też do budowy trasy na ul. Kasprzaka, a także między Nowodworami a Winnicą.