Podpisano porozumienie o współpracy portów Szczecin i Świnoujście z portem w Rotterdamie

Podpisano porozumienie o współpracy portów Szczecin i Świnoujście z portem w Rotterdamie

04 listopada 2019 | Źródło: MGMiŻŚ / ZMPSiŚ
PODZIEL SIĘ

30 października 2019 r. Zarządy portów Szczecin i Świnoujście oraz holenderskiego portu Rotterdam podpisały w Rotterdamie porozumienie o wzajemnej współpracy. Dokument został podpisany w obecności Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Fot. MGMiŻŚ / Jakub Szymczuk

 

Fot. ZMPSiŚ

Współpraca opierać się będzie przede wszystkim na rozwijaniu zagadnień żeglugi śródlądowej i żeglugi morskiej bliskiego zasięgu. Zostanie położony nacisk na wymianę wiedzy z zakresu kwestii środowiskowych, rozwiązań logistycznych, promocji czy rozwoju infrastruktury w portach śródlądowych oraz żeglugi bliskiego zasięgu. Ważnym aspektem współpracy będzie wymiana doświadczeń i danych związanych z tworzeniem alternatywnych łańcuchów dostaw między portami na Morzu Północnym i Bałtyckim.

Ponadto sygnatariusze porozumienia określili dodatkowe potencjalne projekty, objęte przyszłą współpracą, a dotyczące m.in. rozwoju przepływu towarów, inwestycji portowych, zagadnień środowiskowych oraz cyfryzacji procesów portowych. Przewiduje się również wspólne szkolenia ukierunkowane na integrację społeczności portowych.

Fot. ZMPSiŚ

Współpraca pomiędzy portami ma przyczynić się do wzrostu handlu i zrównoważonego rozwoju działalności portowej.

Port w Rotterdamie jest największym, handlowym portem morskim w Europie o charakterze uniwersalnym, w którym przeładowuje się wszystkie rodzaje towarów. Specjalizuje się w przeładunkach towarów płynnych (ropa naftowa i przetwory, produkty z  olejów mineralnych) oraz kontenerów i towarów suchych masowych.  Rocznie przeładowywanych jest w nim m.in. 14,5 mln TEU kontenerów, czy 100 mln ton ropy naftowej. Każdego roku do Rotterdamu zawija około 30 tys. statków morskich i 120 tys. statków żeglugi śródlądowej.

Do portu w Rotterdamie zawijają największe statki na świecie o zanurzeniu do 24 metrów. Port jest nie tylko hubem tranzytowym, ale również  miejscem przerobu towarów na inne produkty.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Budimex - 200 drzew dla Białegostoku Budimex - 200 drzew dla Białegostoku
Następny artykuł Nowy terminal PEKAES w Opolu Nowy terminal PEKAES w Opolu