Dworzec Roku 2019 - za nami pierwszy etap konkursu

Dworzec Roku 2019 - za nami pierwszy etap konkursu

08 listopada 2019 | Źródło: Fundacja Grupy PKP
PODZIEL SIĘ

I etap konkursu „Dworzec Roku 2019” za nami! Do końca października można  było wysyłać zgłoszenia drogą elektroniczną na wybrane dworce kolejowe. Łącznie wpłynęło 148 zgłoszeń! Już dziś sprawdźcie, które dworce cieszyły się największym zainteresowaniem.

Dworzec w Pruszkowie. Fot. PKP S.A.

Przypomnijmy, że w roku 2018 odbyła się I edycja konkursu „Dworzec Roku” zorganizowanego przez Fundację Grupy PKP i Fundację ProKolej, w którym nagrodę główną zdobył dworzec w Wągrowcu. Z kolei publiczność, w głosowaniu internetowym, przyznała swoją nagrodę dworcowi w Kartuzach, oddając 1634 głosów na ten obiekt. Głosujący docenili nowoczesne wnętrza oraz bibliotekę, która jest częścią dworca. W czerwcu tego roku na budynku dworca w Kartuzach została odsłonięta tablica pamiątkowa, która ma przypominać o zdobyciu tej nagrody.

Dworzec Roku 2019

Czas płynie dalej, a u nas kolejna osłona konkursu. 31 października 2019 r. zakończył się I etap naszego plebiscytu. Internauci zgłosili 60 dworców, a łączna liczba głosów to 148 (czyli więcej niż rok temu), z czego najwięcej głosów otrzymały m.in. takie dworce jak Bydgoszcz Główna, Katowice, Kutno, Łódź Fabryczna, Przemyśl Główny, Wrocław Główny czy Warszawa Centralna im. Stanisława Moniuszki.

Bardzo dziękujemy tym wszystkim, którzy przesłali swoje zgłoszenia w pierwszym etapie, a tym samym zapraszamy do dalszej rywalizacji.

Następny etap

Od 1 do 19 listopada br. przeprowadzimy audyty wybranych obiektów dworcowych, czyli oceniać zgłoszone dworce na potrzeby realizowanego konkursu. Audytorzy będą zwracali uwagę m.in. na: funkcjonalność, udogodnienia dla osób o ograniczonej mobilności, walory architektoniczne, dojścia do peronów perony, systemy informacji pasażerskiej oraz na logistykę i lokalizację obiektu - czy wokół budynku znajdują się przystanki, parkingi, elementy małej architektury, itp.

Poniżej lista wszystkich dworców, które przejdą audyt:

 1. Wrocław Główny - dolnośląskie
 2. Żarów - dolnośląskie
 3. Bydgoszcz Główna - kujawsko-pomorskie
 4. Solec Kujawski - kujawsko-pomorskie
 5. Zielona Góra Główna - lubuskie
 6. Żagań - lubuskie
 7. Łódź Fabryczna - łódzkie
 8. Piotrków Trybunalski - łódzkie
 9. Skierniewice - łódzkie
 10. Kraków Główny - małopolskie
 11. Tarnów - małopolskie
 12. Pruszków - mazowieckie
 13. Warszawa Centralna - mazowieckie
 14. Przemyśl Główny podkarpackie
 15. Katowice - śląskie
 16. Ruda Śląska Chebzie - śląskie
 17. Wodzisław Śląski - śląskie
 18. Olsztyn Zachodni - warmińsko-mazurskie
 19. Jarocin - wielkopolskie
 20. Kępno - wielkopolskie
 21. Ostrów Wielkopolski - wielkopolskie
 22. Pleszew Miasto – wielkopolskie

Z kolei 20 listopada na stronie internetowej pojawi się: lista nominowanych dworców do nagrody głównej i nagrody publiczności. Głosowanie internetowe w plebiscycie publiczności i obrady jury odbędą się w dniach 20 listopada - 10 grudnia 2019 r. Natomiast ogłoszenia wyników konkursu można się spodziewać w dniach 11-17 grudnia 2019 r.

Cele konkursu

Konkurs służy promocji transportu kolejowego, zebraniu i propagowaniu dobrych praktyk w obsłudze podróżnych oraz promowaniu nowoczesnych i funkcjonalnych obiektów użyteczności publicznej. Polska kolej jest otwarta na opinie pasażerów i chce dokładnie poznać ich zdanie.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Infrastruktura a kolejowe przewozy towarowe Infrastruktura a kolejowe przewozy towarowe
Następny artykuł Automatyczne systemy wsparcia kierowcy w autobusach Solaris Automatyczne systemy wsparcia kierowcy w autobusach Solaris