Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej wśród szkół patronackich Kolei Mazowieckich

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej wśród szkół patronackich Kolei Mazowieckich

22 listopada 2019 | Źródło: Koleje Mazowieckie
PODZIEL SIĘ

Przedstawiciele Starostwa Powiatowego w Ostrowi Mazowieckiej i zarządu spółki „Koleje  Mazowieckie - KM” podpisali porozumienie o współpracy na rzecz rozwoju kształcenia kadr kolejowych. Dzięki temu młodzież będzie mogła kształcić się oraz odbywać praktyki i staże w zawodach związanych z kolejnictwem.

Fot. Koleje Mazowieckie

Uroczyste podpisanie porozumienia odbyło się w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica w Małkini Górnej. Ze strony Kolei Mazowieckich podpisali je: Robert Stępień, prezes zarządu i Czesław Sulima, członek zarządu, dyrektor eksploatacyjny Kolei Mazowieckich. W imieniu szkoły podpis na umowie złożyła Agnieszka Gaś, dyrektorka placówki.

Fot. Koleje Mazowieckie

Zgodnie z porozumieniem spółka „Koleje  Mazowieckie - KM” zapewni uczniom odpowiednie miejsca dla odbywania praktyk zawodowych, urządzenia i warsztaty, a tym samym umożliwi odbywanie praktycznej nauki zawodu i staży na terenie sekcji napraw i eksploatacji taboru, z uwzględnieniem  najnowszych osiągnięć technicznych i technologicznych. Swą opieką  KM obejmie także nauczycieli,  pomagając im w podnoszeniu kwalifikacji.  Dla  najzdolniejszych uczniów  przewidziano stypendia.  Co ważne, szkoła będzie na bieżąco informowana o potrzebach zatrudnienia w spółce, tak by można było dostosować ofertę kształcenia do realnych potrzeb rynku pracy.

- Z uwagi na wciąż rosnącą średnią wieku pracowników związanych z ruchem kolejowym jednym z priorytetowych założeń naszej polityki kadrowej jest podejmowanie działań dla pozyskiwania młodej, dobrze wykwalifikowanej kadry. Program praktyk, które oferujemy jest bardzo obszerny. Dotyka właściwie każdego z obszarów eksploatacji taboru. Mam nadzieję, że dzięki podpisaniu dzisiejszego porozumienia w niedalekiej przyszłości trafią do nas nowi specjaliści, którzy swoje zawodowe plany na stałe zwiążą z Kolejami Mazowieckimi. – mówił Czesław Sulima, członek zarządu KM.

Fot. Koleje Mazowieckie

Luka pokoleniowa w zawodach kolejowych jest coraz bardziej odczuwalna. Brakuje młodych wykształconych kierunkowo osób do pracy na stanowiskach związanych z obsługą taboru kolejowego. Koleje Mazowieckie już od dawna prowadzą aktywną politykę na rzecz kształcenia kadr dla kolei.
Są patronem klasy o profilu technik elektroenergetyk transportu szynowego w Technikum nr 7 w Zespole Szkół im. inż. Stanisława Wysockiego d. „Kolejówka” w Warszawie. Spółka inwestuje w młodzież nie tylko w Warszawie, ale także na terenie województwa mazowieckiego. Objęła patronatem jeszcze trzy szkoły średnie kształcące na kierunkach kolejowych. Są to: Zespół Szkół im. K.K. Baczyńskiego w Tłuszczu oraz Zespół Szkół im. Prymasa Tysiąclecia Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Teresinie, Niepubliczne Technikum im 72. Pułku Piechoty w Radomiu Zakładu Doskonalenia Zawodowego.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Życzenia Krajowego Duszpasterza Kolejarzy z okazji Święta Kolejarzy Życzenia Krajowego Duszpasterza Kolejarzy z okazji Święta Kolejarzy
Następny artykuł Rusza pierwszy przetarg na dokończenie robót na odc. A6 Szczecin Dąbie – Rzęśnica! Rusza pierwszy przetarg na dokończenie robót na odc. A6 Szczecin Dąbie – Rzęśnica!