Nowak: 400 mln euro z kolei na drogi

Nowak: 400 mln euro z kolei na drogi

24 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Sławomir Nowak ustępuje w kwestii przesunięcia środków europejskich z projektów kolejowych na drogowe. Minister zapowiedział, że polski rząd będzie się ubiegał o przesunięcie jedynie 400 mln euro. Do tej pory rząd walczył o przesunięcie 1,2 mld euro.

Fot. slawomirnowak.pl

- Chcielibyśmy przesunięcia 400 mln euro na drogi, resztę pozostawienia na kolei. Jesteśmy w stanie odpowiedzialnie zagwarantować, że te środki jesteśmy w stanie wydać - mówił Sławomir Nowak w Brukseli.

Komisja zgodziła się na możliwość finansowania rewitalizacji linii kolejowych z pozostałych 800 mln euro. Minister transportu zabiega, aby KE zaakceptowała nowe projekty, w tym m.in. przedsięwzięcia związane z poprawą bezpieczeństwa. Wśród nich jest przebudowa ok. 2 tys. przejazdów kolejowych oraz projekt zakupu taboru dla PKP Intercity.

Latem 2011 r. do Komisji Europejskiej trafił wniosek polskiego rządu, aby w ramach środków przeznaczonych na projekty infrastrukturalne w okresie 2007-2013 przenieść 1,2 mld euro z projektów kolejowych na drogowe. Komisarz Unii Europejskiej ds. transportu Siim Kallas wielokrotnie wyrażał swój sprzeciw w tej sprawie. Jednak oficjalnej decyzji Komisji Europejskiej jeszcze nie ma.

23 kwietnia minister Sławomir Nowak odbył w Brukseli serię spotkań z przedstawicielami Komisji Europejskiej, których celem było przedstawienie stanu realizacji projektów kolejowych oraz omówienie możliwości poszerzenia wachlarza inwestycji, które mogłyby być finansowane z wykorzystaniem środków unijnych. Minister Sławomir Nowak spotkał się w tej sprawie z komisarzem ds. transportu Komisji Europejskiej Siimem Kallasem, komisarzem ds. polityki regionalnej Johannesem Hahnem i przewodniczącym Komisji Transportu i Turystyki Parlamentu Europejskiego Brianem Simpsonem.