Kujawsko-pomorskie zmodernizuje 4 ED72

Kujawsko-pomorskie zmodernizuje 4 ED72

24 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wyposażone w klimatyzację i bezprzewodowy Internet pojazdy zostaną przeznaczone do obsługi pociągów miedzy Toruniem a Włocławkiem. Pierwsze dwa mają zostać oddane do eksploatacji jeszcze w tym roku.

Fot. Dominik Skudlarski

Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego ogłosił przetarg na modernizację czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ED72. Modernizacji poddane zostaną zespoły: ED72-001, ED72-003, ED72-007 i ED72-020.

Modernizacja ma zostać przeprowadzona w terminie od 26 czerwca 2012 r. do 31 grudnia 2013 r., z tym że ED72-001 ma zostać przekazany do eksploatacji do końca października 2012 r., ED72-003 do końca grudnia 2012 r., a ostatnie dwa: ED72-007 i ED72-020 do końca grudnia 2013 r.

W budżecie województwa zarezerwowano 7,8 mln zł na modernizację jednego EZT. Jedynym kryterium udzielenia zamówienia jest najniższa cena. Oferty można składać do 31 maja br.

Pojazdy zostaną poddane kompleksowej modernizacji, która pozytywnie wpłynie na komfort podróży i ułatwi ich obsługę. Przewiduje się modernizację wózków i łożysk osiowych oraz wymianę zestawów kołowych. Nowy, opływowy wygląd zyska czoło jednostek, które zostanie wykonane z laminatu z czołową szybą panoramiczną. Reflektory zostaną wymienione na halogenowe.

Zmodernizowana i powiększona zostanie kabina maszynisty, w której umieszczony zostanie nowy, ergonomiczny pulpit. Komfort podróży poprawi wyposażenie kabin maszynistów i przedziałów pasażerskich w klimatyzację, w związku z czym okna zostaną wymienione na uchylne. Zmodernizowane zostanie ogrzewanie wagonu a zespoły zyskają nową izolację termiczno-akustyczną.

Przewiduje się zastąpienie obecnych drzwi wejściowych na aluminiowe; drzwi międzywagonowe na automatyczne; a drzwi do przedziałów na przeszklone. Zabudowane zostaną nowe toalety (jedna zamiast dwóch na cały ezt) z obiegiem zamkniętym, przystosowane do obsługi osób niepełnosprawnych i z miejscem do przewijania niemowląt. Pojazdy wyposażone zostaną w pochylnie dla wózków inwalidzkich i uchwyty do przewozu rowerów.

Zlikwidowany zostanie przedział klasy pierwszej. W przedziałach pasażerskich zabudowane zostaną ergonomiczne siedzenia ze składanymi podłokietnikami. EZT zostaną wyposażone w system informacji audio-wizualnej: na zewnątrz umieszczone zostaną elektroniczne tablice informacyjne LED, a w środku tablice informacyjne LED o przekątnej min. 38 cali i głośniki. System ten będzie służył zapowiadaniu kolejnych stacji i przystanków w języku polskim i angielskim. EZT zostaną wyposażone w dostęp do Internetu bezprzewodowego WiFi i monitoring video. Kolorystyka zewnętrzna ED72 ma odpowiadać barwom województwa.