Dworzec w Bochni otwarty dla podróżnych

Dworzec w Bochni otwarty dla podróżnych

26 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wyremontowany dworzec w Bochni jest już czynny dla pasażerów. Budynek zyskał nowy wygląd i stał się bardziej funkcjonalny.

Fot. PKP S.A.

Dworzec ma nową, bardziej przyjazną i nowoczesną przestrzeń związaną z obsługą podróżnych, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Przebudowano pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak hol kasowy czy poczekalnia. Zamontowana została platforma dla niepełnosprawnych, która ułatwia poruszanie się po budynku. Przygotowano także pomieszczenie dla matki z dzieckiem. W obiekcie został zainstalowany system monitoringu wizyjnego, który zwiększy bezpieczeństwo podróżnych. Kilkanaście kamer pozwoli na nadzorowanie pomieszczeń dworca, parkingu oraz okolic stacji.

W ramach przebudowy odnowiono także elewację, wymieniono pokrycie dachowe, drzwi i okna oraz wszystkie instalacje sanitarne i elektryczne. Przed dworcem powstał parking na 20 miejsc oraz parking dla rowerów. Wokół budynku wybudowano nowe chodniki z kostki brukowej.

Prace trwały od września 2010 roku i kosztowały ok. 5 mln złotych. Były to środki budżetu państwa oraz własne PKP S.A. Wykonawcą remontu był Zakład Remontowo – Budowlany MURDZA z Miechowa, zaś projekt opracował Zespół Projektowy AMD z Jaworzna.

Dworzec w Bochni został wybudowany w 1885 roku, jednak bryła budynku nie zmieniała się znacznie na przestrzeni lat.

W odnowionym budynku część pomieszczeń zostanie zagospodarowana przez Urząd Miasta w Bochni na potrzeby działalności statutowej.

Dworzec w Bochni to jeden z wielu obiektów, które PKP S.A. – po gruntownych remontach –udostępniają w tym roku podróżnym. Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują szeroko zakrojony program modernizacji dworców kolejowych. Obecnie jest nim objętych około 80 obiektów na terenie całego kraju – na różnym etapie zaawansowania: od przygotowywania dokumentacji budowlanej po trwające lub kończące się prace remontowe.