Stolica: odnowiony Dw. Wschodni od środka

Stolica: odnowiony Dw. Wschodni od środka

26 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

PKP S.A. przedstawiły dziennikarzom zmodernizowany dworzec dalekobieżny na stacji Warszawa Wschodnia. Po uruchomieniu obiektu za miesiąc podróżni znajdą w nim wiele nowości, w tym strefę VIP i windy dla niepełnosprawnych.

Fot. Aleksandra Rudzińska - Rdzanek

Zobacz galerię zdjęć wyremontowanego dworca

Oficjalne otwarcie obiektu ma nastąpić pod koniec maja. Aktualnie trwają ostatnie prace remontowe i odbiory techniczne. Koszt modernizacji obiektu to prawie 60 mln zł.

- Dziś oddajemy pierwsze lokale naszym najemcom – mówi Łukasz Kurpiewski, rzecznik prasowy Grupy PKP. – Na razie aptekę i salon prasowy. Na terenie dworca prowadzone są już tylko drobne prace wykończeniowe, z którymi powinniśmy zdążyć do końca następnego miesiąca.

Budynek już nie straszny
Kompleksowo zmodernizowany dworzec Warszawa Wschodnia nie straszy już przyjezdnych swoim wyglądem. Połączenie szkła, stal i  granitu nadaje obiektowi nowoczesny, industrialny charakter, a przestrzeń dla podróżnych zyskała na funkcjonalności.

W budynku wydzielono dzienną oraz nocną strefę obsługi podróżnych. Ta pierwsza obejmuje kasy, poczekalnię, informację o rozkładzie jazdy, przechowalnię bagażu, punkty gastronomiczne i usługowe oraz toalety. Nie zabraknie w niej nawet ruchomych chodników dla niepełnosprawnych oraz osób mających trudności z poruszaniem się. Z kolei za automatyczną szklaną ścianą, jak podkreśla Łukasz Kurpiewski, drugą taką w Europie, będzie działać 24 – godzinna poczekalnia wraz z kasami – tzw. „nocna” część dworca.

Strefa VIP na antresoli
- Nowe udogodnienia, których do tej pory na Wschodniej nie było, to klatki schodowe oraz windy dla niepełnosprawnych – informuje Wojciech Szpotowicz, kierownik budowy z firmy Strabag, głównego wykonawcy inwestycji. - Natomiast w antresoli podróżni, posiadający bilet na przejazd pierwszą klasą, będą mogli odpocząć w specjalnie wydzielonej strefie VIP – dodaje.

Nowy budynek dworca na prawie całej powierzchni jest  klimatyzowany i wyposażony w nowoczesne systemy bezpieczeństwa. Zainstalowano również 100 kamer, monitorujących cały obiekt.

W połowie maja ma zostać uruchomione centrum multimedialne oraz system informacji podróżnych. Planowana jest również przez PKP PLK modernizacja peronów (od 2 do 6) w zakresie wymiany wiat i ławek, malatury i innych drobnych prac naprawczych.