PR wynajmą czeskie lokomotywy serii 163

PR wynajmą czeskie lokomotywy serii 163

27 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wszystko wskazuje na to, że Przewozy Regionalne przestaną dzierżawić lokomotywy od PKP Cargo. Spółka planuje wynajęcie czeskich lokomotyw serii 163 oraz krajowych EU07.

Fot. Kuba Batorowicz

Aktualnie w pociągach dalekobieżnych Przewozów Regionalnych jeżdżą jednostki ET22 wynajęte od przewoźnika towarowego. Wygląda na to, że spółka samorządowa chce je zamienić na inne – lżejsze i tańsze w eksploatacji.

Podczas Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Przewozów Regionalnych 26 kwietnia podjęto dwie uchwały dotyczące lokomotyw. Pierwsza zezwala na zawarcie z Kolejami Czeskimi umowy najmu 10 sztuk serii 163. Druga zaś zezwala na najem 11 lokomotyw EU07 od firmy METCHEM.

Nie otrzymaliśmy jeszcze komentarza Przewozów Regionalnych w tej sprawie. PKP Cargo z kolei nic nie wie o zamiarach swojego kontrahenta. Piotr Apanowicz, szef zespołu prasowego spółki tłumaczy, że lokomotywy ET22 są dzierżawione przez PR na zasadach miesięcznych przedpłat. Przewozy Regionalne już wpłaciły na konto PKP Cargo przedpłatę za maj. Na razie nie wiadomo czy podobna przedpłata wpłynie również za czerwiec.

Zgodnie z podjętymi uchwałami umowa na korzystanie z EU07 ma zacząć obowiązywać już od 1 maja tego roku. Przewozy Regionalne chcą wykorzystywać "siódemki" do 30 kwietnia 2016 r. Z kolei umowa z Kolejami Czeskimi na wynajem elektrowozów serii 163 będzie obowiązywała od października 2012 r. do końca września 2016 r.

Lokomotywy serii 163 są aktualnie eksploatowane przez PKP Intercity w ramach umowy o współpracy z Kolejami Czeskimi.

PODZIEL SIĘ