Koleje Śląskie jadą do Wisły bez dotacji

Koleje Śląskie jadą do Wisły bez dotacji

30 kwietnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Pierwszego czerwca Koleje Śląskie przejmują od Przewozów Regionalnych w całości obsługę linii Katowice – Wisła Głębce. Jak dowiedział się „Kurier Kolejowy”, przewoźnik nie otrzyma na ten cel dotacji z budżetu województwa.

Fot. Krzysztof Kuś

Mimo tego liczba połączeń się nie zmniejszy (szczegóły dotyczące rozkładu jazdy mają zostać podane w najbliższym czasie). Obecnie Przewozy Regionalne uruchamiają na odcinku z Katowic do Wisły 5 par połączeń kursujących codziennie. Warto przypomnieć jednak, że Koleje Śląskie są obecne w Wiśle i Ustroniu już od kilku miesięcy.

W październiku ubiegłego roku spółka uruchomiła kursujące w weekendy, święta i w sezonie połączenia przyśpieszone: „Wisełkę” relacji Częstochowa – Wisła Głębce – Częstochowa i „Stożek” relacji Wisła Głębce – Sosnowiec Główny – Wisła Głębce (od wejścia w grudniu nowego rozkładu jazdy pociąg ten kursuje w relacji Wisła Głębce – Katowice – Wisła Głębce). Połączenia te na odcinku z Katowic do Wisły funkcjonują na zasadach komercyjnych.

Jak mówi Witold Trólka z biura prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego, sytuacja taka zostanie utrzymana również po 1 czerwca. - Praca przewozowa Kolei Śląskich na linii Katowice - Wisła od 1 czerwca, tak jak obecnie, nie będzie dofinansowywana z budżetu województwa – zapewnia Trólka. Informację potwierdził dzisiaj Adam Warzecha, rzecznik prasowy przewoźnika.

Koleje Śląskie, oprócz linii do Wisły, obsługują także trasę z Gliwic do Częstochowy. Spółka otrzyma na ten cel w tym roku kwotę w wysokości 39,5 mln zł.

PODZIEL SIĘ