Chorzów: Kolej Parkowa bez operatora

Chorzów: Kolej Parkowa bez operatora

25 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W tym sezonie kolej wąskotorowa w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku najprawdopodobniej pozostanie nieczynna. Władze parku wypowiedziały umowę dotychczasowemu operatorowi, Stowarzyszeniu Górnośląskich Kolei Wąskotorowych w Bytomiu.

Fot. Ziijon, Wikimedia

- Właśnie dobiega końca okres wypowiedzenia umowy. Zakończyliśmy współpracę, ponieważ dotychczasowy operator nie spełniał warunków określonych w ustawie o transporcie kolejowym. Bezpieczeństwo gości Parku Śląskiego jest dla nas najważniejsze, dlatego nie mogliśmy sobie pozwolić na tolerowanie takiego stanu rzeczy. Niezwłocznie po uzyskaniu informacji o ciążących na parkowej wąskotorówce obowiązkach, podjęliśmy działania naprawcze – mówi Arkadiusz Godlewki, prezes WPKiW.

Dodaje, że dzisiaj podmiot uruchamiający przewozy pasażerskie musi spełnić szereg wymogów prawnych, aby móc prowadzić działalność. - Kontroluje to m.in. Urząd Transportu Kolejowego, który wydaje licencje przewoźnikom – zaznacza Godlewski.

Miłośnicy zaskoczeni
Członkowie bytomskiego Stowarzyszenia nie kryją zaskoczenia całą sprawą. – Byliśmy operatorem Kolei Parkowej od lipca 2003 r. Nie spodziewaliśmy się, że WPKiW zdecyduje się na taki krok - mówi Michał Pańczyk z SGKW.

Dodaje, że corocznie od maja do września na linii Wesołe Miasteczko – Przystań odbywał się regularny ruch pasażerski. SGKW utrzymywało także infrastrukturę kolejową (4,5 km linii, 4 stacje) oraz remontowało eksploatowany tabor (1 lokomotywa spalinowa Wlp50, 3 wagony pasażerskie).
Formalnie współpraca WPKiW oraz SGKW zakończy się 31 maja.

Jaka przyszłość?
Na razie nie wiadomo, kto będzie nowym operatorem i czy Kolej Parkowa ruszy w tym sezonie.
- Aktualnie rozmawiamy z dwoma podmiotami posiadającymi status operatora zgodnie z ustawą o transporcie kolejowym. Chcemy uruchomić kolejkę najszybciej, jak to możliwe. Zależy to jednak nie tylko od spraw formalnych, ale również technicznych. Wiosną tego roku dokonano kradzieży istotnego elementu infrastruktury kolejowej, bez którego kolejka nie może funkcjonować. Razem z wybranym operatorem musimy dokonać przeglądu całej sieci, podjąć niezwłoczne działania naprawcze oraz opracować docelowy plan inwestycyjny – wyjaśnia Godlewski.

Jak przekonuje, władze parku chcą, by w przyszłości kolej wąskotorowa była nie tylko atrakcją turystyczną, ale także pełniła funkcję komunikacyjną, zapewniając alternatywny rodzaj transportu.
- To wymaga jednak znaczących nakładów inwestycyjnych, do których musimy się przygotować – zaznacza Godlewski.

Kolej wąskotorowa w chorzowskim parku powstała w 1957 r. Początkowo linia miała prześwit torów 1000 mm, który następnie zmieniono na 900 mm. Pociągi kursują w sezonie na trasie Wesołe Miasteczko – Zoo – Planetarium – Przystań.

PODZIEL SIĘ