Kraków: tramwaje swobodnie jeżdżą Długą

Kraków: tramwaje swobodnie jeżdżą Długą

25 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Na półmetku akcji „Wystarczy jeden metr" można mówić o sukcesie wspólnej kampanii Straży Miejskiej i MPK SA. Od dwóch tygodni na ul. Długiej nie zanotowano żadnej blokady przejazdu tramwajów przez źle zaparkowane samochody.

Fot. MPK Kraków

Druga edycja akcji „Wystarczy jeden metr” rozpoczęła się 7 maja. Strażnicy miejscy i inspektorzy MPK, codziennie (poniedziałek-piątek, w godz. 10.00-18.00), dbają o porządek w komunikacji i pilnują prawidłowego parkowania pojazdów.

- Błyskawicznie reagują na takie próby pozostawienia samochodów, które mogłyby spowodować zablokowanie torowiska tramwajowego – informuje Marek Anioł, rzecznik prasowy krakowskiej Straży Miejskiej.

Nie oznacza to jednak, że kierujący nie popełniali wykroczeń. W drugim tygodniu akcji (od 14-18 maja), strażnicy miejscy nałożyli 47 mandatów karnych, na kwotę 4 150 złotych, sporządzili 1 notatkę pod wniosek o ukaranie do sądu oraz pouczyli 17 kierowców.

Najważniejsze jest jednak to, że podczas dwóch tygodni trwania akcji nie doszło do żadnej blokady przejazdu tramwaju przez źle zaparkowany samochód. Ulica Długa wreszcie jest przejezdna, co oznacza, że akcja, realizowana wspólnie ze Strażą Miejską okazała się sukcesem.

Hasło akcji – „Wystarczy jeden metr” - nawiązuje do  jednego z najbardziej uciążliwych dla pasażerów komunikacji miejskiej wykroczeń, jakie popełniają kierowcy w Krakowie. Jest nim parkowanie samochodów zbyt blisko torowiska, co skutecznie blokuje przejazd tramwajom. Jak pokazują statystyki, do takich sytuacji najczęściej dochodziło w tym roku na ulicy Długiej.

Najbardziej ucierpieli na tym pasażerowie krakowskiej komunikacji. Z powodu zablokowanych torowisk nie mogli dojechać tam, gdzie to sobie zaplanowali. Jeden metr to taka odległość pojazdu od torowiska, która pozwala motorniczemu bezpiecznie przejechać obok zaparkowanego samochodu. Dlatego w ramach akcji chcemy dotrzeć do kierowców z informacją i apelem, aby zanim zostawią swój zaparkowany samochód zastanowili się, czy nie stoi on zbyt blisko torowiska.

Akcja będzie trwać do końca maja. W tym okresie strażnicy miejscy i inspektorzy MPK dbają o to, aby kierowcy prawidłowo parkowali na ul. Długiej. Patrol rozdaje ulotki parkującym na tej ulicy kierowcom, z informacją co grozi za zablokowanie przejazdu tramwajom. Trzeba podkreślić, że łamanie przepisów w tym względzie wiąże się ze sporymi opłatami, które mogą sięgać nawet powyżej jednego tysiąca złotych.

PODZIEL SIĘ