Kujawsko-pomorskie wyremontuje SM41

Kujawsko-pomorskie wyremontuje SM41

30 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Urząd Marszałkowski rozpisał przetarg na naprawę kolejnej lokomotywy dla kolei turystycznej Toruń – Brodnica. Wciąż nie wiadomo kiedy pociągi zaczną wozić turystów.

Fot. Karol Kosiński

Przetarg dotyczy naprawy wyprodukowanej przed 50 laty lokomotywy spalinowej serii SM41-111 (wcześniejsze oznaczenie SM41-226). Spalinowóz ma zostać poddany naprawie poziomu IV, czyli dawnej naprawie rewizyjnej, której celem jest przywrócenie go do ruchu. Przewiduje się demontaż wszystkich części i podzespołów lokomotywy, ocenę ich stanu technicznego i – w razie potrzeby – regenerację lub wymianę. Uzupełnione mają być akumulatory oraz wymienione wszystkie uszczelnienia lokomotywy.

Oferty można składać do 6 lipca. Jedynym kryterium w przetargu jest cena. Naprawa powinna zostać wykonana w ciągu 6 miesięcy od zawarcia umowy z wykonawcą.

Termin uruchomienia pociągów turystycznych na linii Toruń - Brodnica nie jest znany. Będzie zależał nie tylko od przywrócenia do ruchu taboru (oprócz rozpisanych przetargów na naprawę Ol49 i SM41 konieczny będzie jeszcze remont 4 zabytkowych wagonów pasażerskich), ale również od przywrócenia przejezdności na linii Kowalewo Pomorskie – Golub Dobrzyń – Brodnica.

Lokomotywy serii SM41 produkowane były na Węgrzech w latach 60. XX wieku w fabryce Ganz-MÁVAG w Budapeszcie (skąd pochodziły również wagony spalinowe serii: SN52 i SN61). Do Polski sprowadzono 264 sztuki, które pracowały na sieci PKP i w przemyśle. Ostatni spalinowóz tej serii, który pracował na sieci PKP do 2000 r., został w ubiegłym roku zakupiony przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Razem z parowozem Ol49, który również zostanie przywrócony do ruchu na linii turystycznej.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Warszawa Wschodnia czynna dla podróżnych Warszawa Wschodnia czynna dla podróżnych
Następny artykuł Skończmy z dyskryminacją kolei! Skończmy z dyskryminacją kolei!