Budują strop stacji metra Świętokrzyska

Budują strop stacji metra Świętokrzyska

31 maja 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Nie minął jeszcze miesiąc od zamknięcia ul. Marszałkowskiej, a już można zobaczyć pierwsze elementy konstrukcyjne przyszłej stacji II linii metra przy ul. Świętokrzyskiej.

Fot. AGP Metro

Po zachodniej stronie skrzyżowania wykonawca zakończył prace nad ścianami szczelinowymi pod łącznik pasażerski, którym podróżni będą się przemieszczać pomiędzy peronami istniejącej i budowanej linii metra. Oznacza to dla nich wygodną przesiadkę pomiędzy obiema stacjami. Po stronie wschodniej zbrojona jest pierwsza sekcję stropu budowanej stacji Świętokrzyska. Znajdzie się w niej otwór technologiczny, przez który wybierany będzie urobek spod kolejnych kondygnacji.

Gotowa jest już tymczasowa ściana technologiczna, która – po połączeniu z powstającym stropem – podzieli korpus stacji w jego środkowej części. W fachowej terminologii to ściana odcinająca, tzw. cut-off wall. Taka konstrukcja jest niezbędna – podczas wybierania urobku zabezpieczy wykop nie tylko w miejscu wydobywania gruntu, ale i od zachodniej strony powstającej stacji. Taką samą ścianę można zobaczyć na Rondzie Daszyńskiego – znajduje się bezpośrednio za suwnicą.

Tymczasem, od strony ulicy Jasnej zakończono budowę wszystkich sekcji ścian szczelinowych. Maszyny głębiące przeniosły się na skrzyżowanie Marszałkowskiej i Świętokrzyskiej, skąd usunięto już kolidujące z korpusem stacji instalacje wodne i gazowe. Przełożony został też stary ciąg kanalizacyjny o średnicy 1,5 m, położony na głębokości 6-7 m. Zachowując układ grawitacyjny, powstał olbrzymi by-pass (obejście) na odcinku od ul. Marszałkowskiej aż po ul. Próżną.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł PKP Intercity przygotowało poradnik kibica PKP Intercity przygotowało poradnik kibica
Następny artykuł Małopolska: korekta rozkładu jazdy Małopolska: korekta rozkładu jazdy