Czy SIP w stolicy będzie sprawny na EURO?

Czy SIP w stolicy będzie sprawny na EURO?

06 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wciąż trwa testowanie Systemu Informacji Pasażerskiej na dworcu Warszawa Zachodnia. Elektroniczne wyświetlacze miały działać przed EURO 2012. Tymczasem do meczu otwarcia pozostały tylko dwa dni. Czy wykonawca zdąży uruchomić wyświetlacze nim do stolicy zjadą się tłumy kibiców?

Fot. Dominik Skudlarski

System został zamontowany przez konsorcjum firm TK Telekom i Solari di Udine. Inwestycja warta 12,41 mln zł podzielona została na dwa etapy. Pierwszy obejmował instalację systemu na stacji Warszawa Wschodnia, a drugi na stacji Warszawa Zachodnia. Prace montażowe zakończyły się zgodnie z planem, czyli 30 maja. Pozostało jedynie uruchomienie systemu.

Niekompletne informacje

Przez ostatni tydzień odbywało się testowanie systemu. Pasażerowie korzystający z dworca mieli okazję się temu przyglądać. Na wyświetlaczach pojawiały się komunikaty  o przyjazdach i odjazdach pociągów. Była też informacja o numerze danego pociągu, stacjach pośrednich i stacji docelowej.

W trakcie testów zauważyliśmy, że komunikaty różnią się od tych, wyświetlanych na Dworcu Centralnym, gdzie już wcześniej powstał podobny system. Zapytaliśmy więc, czy planowane jest dostosowanie systemów w taki sposób, aby były one jednolite i spójne. Różnice na pierwszy rzut oka nie są zbyt widoczne. Odmienna jest czcionka. Niecała treść mieści się na wyświetlaczu. Brakuje też informacji o nazwie pociągu.

- System informacji pasażerskiej na tych dworcach montowały dwa różne konsorcja. Siłą rzeczy są więc pewne różnice – tłumaczy Kamil Migała z zespołu prasowego PKP S.A.

Odpowiedzi ze strony TK Telekom na razie nie otrzymaliśmy, a tablice na peronach na Dworcu Zachodnim przestały wyświetlać cokolwiek. Nie udało nam się również uzyskać odpowiedzi na pytanie, czy system będzie w pełni sprawny przez mistrzostwami EURO 2012.

Lepszy jeden przetarg

Na stacji Warszawa Centralna za budowę systemu odpowiadało konsorcjum KZŁ Bydgoszczy i PKP Informatyki. Zlecającym były Polskie Koleje Państwowe. Z kolei na dworcach Wschodnim i Zachodnim za wykonanie odpowiada konsorcjum TK Telekom i Solari di Udine, któremu prace zleciły Polskie Linie Kolejowe.  

Z pewnością, różnic udałoby się uniknąć, gdyby został zorganizowany jeden przetarg na montaż SIP na wszystkich trzech stołecznych dworcach. Niestety jest to niemożliwe, gdyż właścicielami infrastruktury na Centralnym jest PKP zaś na dworcach Zachodnim i Wschodnim - PKP PLK.

PODZIEL SIĘ