PKP PLK: Kolej na 2012 – jesteśmy gotowi!

PKP PLK: Kolej na 2012 – jesteśmy gotowi!

08 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Ponad 1000 kilometrów linii kolejowych zmodernizowały PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na Euro 2012. Wszystko po to, by zapewnić kibicom płynny i bezpieczny przejazd pociągami w pobliże stadionów. To jeden z etapów największego od 30 lat programu inwestycyjnego obejmującego prawie 2400 km torów i kosztującego około 13 mld zł.

Fot. PKP PLK

Przylatujący do Polski kibice dotrą do centrum miast wprost z lotnisk w Krakowie i Warszawie. Służyć temu będą połączenia kolejowe Balic ze zmodernizowaną stacją Kraków Główny oraz nowo powstałe podziemne połączenie Lotniska Chopina z centrum Warszawy, zapewniające przejazd do centrum w ciągu ok. 20 minut.

Szybko do celu

Prowadzona modernizacja linii kolejowych umożliwi przewóz tysięcy kibiców w czasie krótszym niż obecnie. Na czas mistrzostw funkcjonować również będzie specjalnie skonstruowany rozkład jazdy. Możliwości techniczne pozwalają na szybki przejazd między miastami rozgrywek: na trasie Warszawa – Wrocław w niecałe pięć godzin, Warszawa – Poznań w około dwie i pół godziny. Między Poznaniem i Wrocławiem kibice pojadą w nieco ponad dwie godziny, zaś z Poznania do Gdańska dojadą nawet w ciągu trzech i pół godziny.

Połączenie Warszawa – Gdańsk będzie obsługiwane dwiema trasami. Linia przez Działdowo jest teraz największym kolejowym placem budowy. Prace inwestycyjne spowodują, że będzie nią mogło w niewiele ponad cztery godziny przejechać tylko kilka pociągów InterCity. Dlatego też PKP PLK wyremontowały trasę alternatywną, która służyć będzie również po Euro. Pociągi pojadą z Warszawy przez Bydgoszcz wyremontowaną linią do Gdańska w czasie krótszym niż pięć godzin.

Prosto na stadion

PKP Polskie Linie Kolejowe zadbały także o komfort dojazdu kibiców bezpośrednio na stadiony. Zmodernizowano przystanek Warszawa Stadion, na który pociągi mogą dowozić pasażerów nawet co 5 minut. Wyremontowano wyłączone z ruchu tory i przystanek Gdańsk Zaspa zlokalizowany kilkaset metrów od PGE Arena. Teraz pociągi mogą dowozić kibiców w to miejsce sześć razy w ciągu godziny. Koleją w pobliże stadionów dojadą również kibice we Wrocławiu (na przystanek Wrocław Stadion) i w Poznaniu (na przystanek Poznań Górczyn).

Bezpieczne kibicowanie

Nad bezpieczeństwem zmasowanego w dniach meczów ruchu pasażerskiego czuwać będzie kilka tysięcy pracowników PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Do realizacji tego zadania powołano specjalny sztab. W skład grup nadzorujących wchodzą m.in. służby zabezpieczenia sieci, obsługa informatyczna, energetycy, dyżurni ruchu.

Straż Ochrony Kolei od kilku lat realizuje specjalistyczny program ćwiczeń. Podczas mistrzostw funkcjonariusze SOK będą dbać o fizyczne bezpieczeństwo pasażerów oraz prowadzić monitoring stacjonarny i mobilny na terenach kolejowych.

Euro 2012 to wielkie piłkarskie święto, a zarazem pierwsze wyraźnie widoczne efekty inwestycji, z których będziemy korzystać także po mistrzostwach.

Najszybsze połączenia

  • Warszawa – Gdańsk: 4 godziny i 37 minut
  • Warszawa – Wrocław: 4 godziny i 47 minut
  • Warszawa – Poznań: 2 godziny i 29 minut
  • Poznań – Wrocław: 2 godziny i 11 minut
  • Poznań – Gdańsk: 3 godziny i 29 minut
  • Gdańsk – Wrocław: 6 godzin i 12 minut
     
PODZIEL SIĘ