Dworzec w Kutnie otwarty dla podróżnych

Dworzec w Kutnie otwarty dla podróżnych

11 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Podróżni mogą już korzystać z wyremontowanego dworca w Kutnie. Obiekt jest odnowiony, funkcjonalny i w pełni przystosowany do obsługi osób niepełnosprawnych.

Fot. PKP S.A.

Dworzec wraz z przylegającym terenem ma nową, bardziej przyjazną i nowoczesną przestrzeń związaną z obsługą podróżnych, dostosowaną do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Przebudowano pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak hol kasowy czy poczekalnia. Są podjazdy dla wózków, specjalne ścieżki dla osób niewidomych i niedowidzących. Przygotowano także pomieszczenie dla matki z dzieckiem.

W obiekcie został zainstalowany system monitoringu wizyjnego, który zwiększy bezpieczeństwo podróżnych. Kamery pozwolą na nadzorowanie pomieszczeń dworca, parkingu oraz okolic stacji. Dworzec jest wyposażony w nowoczesny system informacji, zarówno wizualnej, jak i dźwiękowej.

Wewnątrz budynku znajdą się kasy biletowe, infomat miejski oraz m.in. mała gastronomia, salonik prasowy i kwiaciarnia.

W ramach przebudowy odnowiono także elewację, wymieniono pokrycie dachowe, drzwi i okna oraz wszystkie instalacje sanitarne i elektryczne. Przed dworcem jest miejsce na postój taksówek, są miejsca parkingowe dla podróżnych oraz parking dla rowerów.

Ciekawym i oryginalnym elementem są wiaty. Powstały ze specjalnie sprowadzonej z Włochy stali Cor-Ten, trwale skorodowanej. Jest to akcent nadający dworcowi niepowtarzalny charakter.

Prace rozpoczęły się w I kwartale 2011 roku i kosztowały ponad 13 mln złotych. Były to środki budżetu państwa oraz własne PKP S.A. Wykonawcą remontu była firma SKB, spółka komandytowa z Radomska.

Dworzec w Kutnie został wybudowany w 1861 roku, jednak bryła budynku nie zmieniała się znacznie na przestrzeni lat.  To jeden z wielu obiektów, które PKP S.A. – po gruntownych remontach – udostępniają w tym roku podróżnym. Do tej pory otwarto m.in. dworce: Warszawa Wschodnia, Warszawa Stadion, Poznań Główny, Wrocław Główny, Gdynia Główna, Przemyśl Główny, Iława Główna, Łańcut.

Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują szeroko zakrojony program modernizacji dworców kolejowych. Obecnie jest nim objętych około 80 obiektów na terenie całego kraju – na różnym etapie zaawansowania: od przygotowywania dokumentacji budowlanej po trwające lub kończące się prace remontowe.

PODZIEL SIĘ