SKM zamierza sprzedać wszystkie 14WE

SKM zamierza sprzedać wszystkie 14WE

22 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Wszystko wskazuje na to, że warszawska Szybka Kolej Miejska sprzeda wszystkie pojazdy serii 14WE. Składy te z uwagi na ich awaryjność są piętą achillesową taboru przewoźnika. Wstępna analiza wykazała, że nie opłaca się ich modernizować.

Fot. Kamil Piotrowski

Pojazdy 14WE są najstarszymi pociągami jeżdżącymi w barwach SKM. Kupiono je w latach 2005-2007 od nowosądeckiej firmy Newag. Przewoźnik posiada ich w sumie osiem. Są to trójczłonowe elektryczne zespoły trakcyjne zaprojektowane na zlecenie Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego (obecnie Newag) i powstałe na bazie EN57.

W ostatnim czasie pojazdy 14WE ulegały częstym awariom, które powodowały nie tylko spore utrudnienia dla pasażerów pociągów, ale również dla innych podróżnych, gdyż blokowały warszawskie linie podmiejskie.

Jeszcze do niedawna przewoźnik rozważał przebudowę tych pojazdów. 14WE miały otrzymać nowe wózki, silniki i układy napędowe. Okazuje się jednak, że na dzień dzisiejszy operacja ta jest nieopłacalna.

- Według naszej wstępnej oceny korzystniejszym wariantem dla naszej spółki będzie sprzedaż tych pojazdów – mówi Magdalena Lerczak, rzecznik prasowy SKM Warszawa.

Nie wiadomo kiedy to nastąpi. Nie wcześniej jednak niż przed 18 sierpnia. Wówczas do SKM ma trafić ostatni z sześciu zamówionych, nowych pojazdów serii 35WE. Obecnie po torach aglomeracji warszawskiej jeżdżą już dwa takie składy.

PODZIEL SIĘ