Trwają prace przy budowie systemu ŚKUP

Trwają prace przy budowie systemu ŚKUP

29 czerwca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już za dwa miesiące system Śląskiej Karty Usług Publicznych zrewolucjonizuje korzystanie przez mieszkańców z usług komunalnych świadczonych na obszarze 21 gmin aglomeracji katowickiej. Dzięki Karcie możliwe stanie się także płacenie za przejazd przy pomocy karty zbliżeniowej.

Fot. KZK GOP

Docelowo w 1300 pojazdach kursujących na zlecenie KZK GOP zainstalowanych zostanie 4760 czytników kart ŚKUP. Urządzenia produkcji włoskiej wykonawca systemu – konsorcjum firm Asseco i BRE Bank – rozpocznie montować na przełomie sierpnia i września tego roku. Już teraz we wszystkich pojazdach zakładana jest nowa sieć kablowa, która umożliwi zasilanie czytników oraz transfer danych do komputera pokładowego.

Najpierw autobusy
W chwili obecnej prace infrastrukturalne zakończono w blisko 200 autobusach, ale co tydzień ekipa instalacyjna zakłada niezbędne okablowanie w kolejnych kilkudziesięciu wozach. Jak mówią przedstawiciele firmy wykonującej prace, w zależności od modelu pojazdu, wiązki przewodów prowadzone są w poręczach lub pod sufitem autobusu. W każdym wozie instaluje się około stu metrów nowych kabli, ale z racji tego, że autobusy te za dnia wożą pasażerów, prace przy budowie infrastruktury ŚKUP prowadzone mogą być tylko w godzinach nocnych. Oprócz standardowych czytników kart zbliżeniowych, w każdym pojeździe zainstalowane zostanie także jedno urządzenie dwufunkcyjne, które umożliwiać będzie również kasowanie tradycyjnych, papierowych biletów.

Prosta obsługa
Nowoczesne czytniki kart zbliżeniowych, które już za kilka miesięcy zaczną wypierać tradycyjne kasowniki, mają cechować się prostotą obsługi. Wyposażone będą w ciekłokrystaliczny wyświetlacz przekazujący komunikaty oraz cztery programowalne przyciski, dzięki którym pasażer wykonać będzie mógł wszystkie podstawowe czynności związane z kartą – skasować bilet oraz sprawdzić i zaktualizować stan konta. Po wybraniu właściwej opcji oraz przyłożeniu karty do czytnika, w ciągu niespełna sekundy żądana informacja przesłana zostanie do zainstalowanego w autobusie lub tramwaju komputera pokładowego. Dalszą drogę z pojazdu do Centrum Przetwarzania Danych sygnał pokona już bezprzewodowo z wykorzystaniem sieci GPRS (General Packet Radio Service). Ten sam system wykorzystywany jest między innymi przy pakietowej transmisji danych w telefonii komórkowej. Zapewniona w ten sposób dwukierunkowa łączność umożliwi błyskawiczną aktualizację danych zawartych na karcie ŚKUP.

Pełna gotowość za rok
Zgodnie z harmonogramem wdrożenia systemu ŚKUP, we wrześniu tego roku czytniki kart zbliżeniowych zainstalowane będą w 650 pojazdach kursujących na zlecenie KZK GOP. Do stycznia 2013 roku infrastruktura ŚKUP pojawi się w kolejnych 550 autobusach i tramwajach. Natomiast cały proces przystosowania pojazdów do obsługi nowej karty zakończyć się ma w drugim kwartale przyszłego roku.