Łódzkie: ruszyła turystyczna linia 43

Łódzkie: ruszyła turystyczna linia 43

02 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W każdą niedzielę do 2 września zabytkowy skład 5N+5ND z początku lat 60. XX wieku kursować będzie jako brygada najbardziej malowniczej linii tramwajowej w Polsce - 43. Trasa tej linii biegnie z łódzkiej pętli przy ul. Telefonicznej ulicami Pomorską, Legionów, Konstantynowską do Konstantynowa Łódzkiego, a następnie przez Kazimierz do Lutomierska.

Fot. Kuba Batorowicz

W połowie trasy znajduje się zabytkowa zajezdnia Brus, która nie jest już eksploatowana liniowo, a w planach jest utworzenie na jej terenie nowego Muzeum Komunikacji. Urokliwy odcinek trasy o ogromnych walorach turystycznych rozpoczyna się za Konstantynowem, gdzie szlak biegnie przez pagórkowaty teren otoczony polami i niską zabudową.

W Kazimierzu torowisko odłącza się od szosy i przebiega samodzielnie przez pola, następnie prowadzi przez zabytkowy most nad Nerem, by po chwili znaleźć się na pętli w Lutomiersku.

Linia turystyczna jest w prostej linii kontynuacją kursującej po Łodzi od 2003 roku "zerówki", czyli wspólnego przedsięwzięcia Klubu Miłośników Starych Tramwajów i MPK-Łódź, mającego na celu popularyzację historii miasta i jego tramwajów. W ciągu dziewięciu poprzednich sezonów linia wakacyjna startowała m.in. z pętli przy ul. Wycieczkowej czy Zajezdni Dąbrowskiego, a wiodła zawsze na Zdrowie. W roku roku w plebiscycie "Punkt dla Łodzi" linia turystyczna "0" otrzymała wyróżnienie w kategorii "Atrakcje" za żywe spotkanie z historią komunikacji miejskiej.

Obsługę linii stanowią wolontariusze z KMST, wyposażeni w oryginalne akcesoria konduktorskie. Na linii obowiązują bilety i taryfy Lokalnego Transportu Zbiorowego w Łodzi, czyli takiej, jak w każdym łódzkim tramwaju czy autobusie. Zabytkowe pojazdy kursować będą w niedziele i święta.

ROZKŁAD JAZDY

Odjazdy z ul. Telefonicznej:
11.25, 14.43, 18.11, 20.53*
*) zjazd do zajezdni Chocianowice

Odjazdy z Lutomierska:
12.51, 16.37, 19.37

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł 600-lecie Ostroroga z drezynami w tle 600-lecie Ostroroga z drezynami w tle
Następny artykuł 150-lecie połączenia Warszawa - Petersburg 150-lecie połączenia Warszawa - Petersburg