Orient Express już opuścił Polskę [film]

Orient Express już opuścił Polskę [film]

10 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Każdego roku w lecie można zaobserwować w przejeździe przez nasz kraj niecodzienny pociąg – Venice Simplon - Orient Express. Ten luksusowy skład odwiedził niedawno Polskę w drodze z Wenecji przez Kraków do Paryża i Londynu. Kolejna okazja, aby go spotkać na torach nadarzy się dopiero… w lipcu 2013 r.

Fot. Twitter

W serwisie YouTube pojawił się film użytkownika MrPitagoras1989 z przejazdu Orient Expressu 9 lipca przez Wielkpolskę, który umieszczamy poniżej.

Pociąg relacji Wiedeń – Kraków – Drezno – Paryż – Londyn prowadzony był przez Polskę lokomotywą EU44 – 001. Małgorzata Sitkowska, rzecznik PKP Intercity, informuje, że składał się z 17 wagonów. W tej chwili (10 lipca) już jest poza granicami naszego kraju, wkrótce dotrze do Paryża.

Słynny, luksusowy Orient Express rozpoczął kursowanie z Paryża do Konstantynopola w XIX wieku. Od 1982 r. jeździ obsługiwany przez prywatną spółkę Venice-Simplon Orient Express, która odkupiła od państwowych przewoźników oryginalne wagony Wagon-Lits z lat 20. i 30.

Aktualnie Venice-Simplon Orient Express uruchamia kilka różnych połączeń, np. Londyn – Rzym i tylko część z nich ograniczona jest do jednego kursu rocznie. Możliwa jest również przejażdżka prawie oryginalną trasą Orient Expressu z Paryża przez Budapeszt i Bukareszt do Stambułu.

Przez Polskę Orient Express przejeżdża od 2007 r.

Strona internetowa spółki Venice-Simplon Orient Express

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Zmiana rozkładu w połączeniach iR Bus Zmiana rozkładu w połączeniach iR Bus
Następny artykuł KM dostaną dwa szynobusy SA135 KM dostaną dwa szynobusy SA135