Pociąg Papieski kursuje bez dotacji

Pociąg Papieski kursuje bez dotacji

13 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Jak dowiedział się „Kurier Kolejowy” Pociąg Papieski, który w tegoroczne wakacje przewozi pasażerów pomiędzy Krakowem a Wadowicami, kursuje na zasadach komercyjnych. Jeśli eksperyment się uda, połączenie zostanie uruchomione również na podobnych warunkach w przyszłym roku.

Fot. Przewozy Regionalne

Profesor Andrzej Nowakowski przesłał do naszej redakcji kopię pisma, jakie otrzymał od Ryszarda Rębilasa, byłego już dyrektora Małopolskiego Zakładu Przewozów Regionalnych w Krakowie (Ryszard Rębilas został odwołany z funkcji dyrektora PR Kraków na początku lipca, na stanowisku zastąpił go Andrzej Siemieński). Pismo zostało wysłane 22 czerwca.

Jak czytamy w nim, „Pociąg Papieski nie jest dofinansowywany przez województwo małopolskie. Jeżeli przychody ze sprzedaży biletów i inne pozyskane na ten cel środki pokryją koszty związane z kursowaniem tego pociągu, wówczas zakład podejmie starania, aby został uwzględniony – w okresie letnim – w rozkładzie jazdy 2012/2013”.

Pociąg Papieski kursuje w terminie od 30 czerwca do 31 sierpnia codziennie, z wyjątkiem poniedziałku. Skład wyrusza z Krakowa Głównego o 9.19, by zameldować się w Wadowicach o 10.45. W drogę powrotną odjeżdża o 15.05, do stacji końcowej dociera o 16.31. Po drodze zatrzymuje się on jedynie na najważniejszych stacjach i przystankach osobowych: w Kalwarii Zebrzydowskiej Lanckoronie, Skawinie, Krakowie Łagiewnikach i Krakowie Płaszowie.

Klimatyzowany skład serii EN61 (14WE-07) nowosądeckiego Newagu zapewnia komfortowe warunki podróży. Na pokładzie pociągu, z myślą o turystach z zagranicy, wyświetlane są w językach obcych (angielskim, niemieckim, włoskim i słowackim) filmy przybliżające życie i pontyfikat Jana Pawła II. Podróżni mogą także zapoznać się z wystawą zdjęć autorstwa Adama Bujaka.

Do wyboru pociągu turystów i pielgrzymów ma także zachęcić atrakcyjna cena przejazdu. W ramach oferty „Połączenie w dobrej cenie”, bilet normalny z Krakowa do Wadowic kosztuje jedynie 9 zł (uczniowski 5,67 zł, studencki tylko 4,41 zł).

PODZIEL SIĘ