„Stonką” z bohunami do Szubina

„Stonką” z bohunami do Szubina

16 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

W dniu 18 sierpnia 2012 (sobota ) odbędzie się przejazd pociągu specjalnego dla pasjonatów kolejnictwa relacji Bydgoszcz Główna- Szubin- Bydgoszcz Główna. Pociąg będzie zestawiony z lokomotywy spalinowej serii SU42 (w malowaniu żółto-niebieskim tzw. "polsat" ) oraz niewątpliwie kultowych wagonów piętrowych serii Bhp, których w Polsce jest zaledwie kilka, a dzięki ostatniej rewizji kilka z nich nadal będą wozić pasażerów w województwie pomorskim.

Fot. Sopek

Na trasie przejazdu zaplanowano również liczne tzw. "fotostopy". Cena za przejazd to 50 zł za osobę, ponieważ koszty uruchomienia takiego pociągu sięgają kilka tysięcy złotych.

Organizatorem przejazdu jest nowo powstały "Projekt HCP 301Db". Ta tajemnicza nazwa odnosi się bezpośrednio do lokomotywy spalinowej serii SU45 ( była seria SP45 ), która była produkowana w zakładach Hipolita Cegielskiego w Poznaniu. Skrót 301Db to fabryczne określenie lokomotyw serii SU45. Lokomotywa ta jest bardzo bliska naszemu regionowi, ponieważ po wyparciu przez lokomotywy spalinowe ery parowozów to właśnie m.in. te lokomotywy przejęły ruch pociągów po linii nr 281 oraz 356 wożąc naszych mieszkańców do Kcyni, Gniezna czy Wągrowca. Dziś niestety czynnych jest zaledwie kilka sztuk "Fiata" ( lokomotywa SU45 ma przezwisko "Fiat" ze względu na zamontowany silnik 2112SSF o mocy 1750KM, który był produkowany w zakładach HCP na licencji włoskiej firmy FIAT ), a większość z nich została pocięta na złom.

Jako pasjonat kolejnictwa oraz mieszkaniec Nakła poprzez działalność Projektu chcę przywrócić przejezdność na lokalnych szlakach kolejowych w województwie kujawsko-pomorskim. Zadaniem Projektu jest wytworzenie unikatowego produktu jakim jest przemieszczanie się koleją po nieczynnych dziś w dużej mierze liniach kolejowych nr 356, 209, 206 czy 281. Wiele części linii zostało zapomnianych, a z biegiem lat poprzez czynniki pogodowe i ludzkie uległa miejscami znaczącemu zniszczeniu, tym samym jest niezdatna do eksploatacji. Mimo to, są odcinki przejezdne i kursujące tam pociągi wożą pasażerów i towary, przynosząc dogodne połączenia z mniejszych miast do wielkich aglomeracji wojewódzkich. Dokonana modernizacja linii 356 na odcinku Poznań Wschód- Wągrowiec podniosła dostępność komunikacji w regionie i przywróciła potencjał oraz sens istnienia kolei.

Projekt ten w dalszej mierze, zakłada poszerzenie zainteresowania przywróceniem turystycznych, towarowych i regularnych kursów pasażerskich na jeszcze nieczynnych odcinkach tych szlaków. Jeżeli uda nam się doprowadzić do porozumienia z PKP PLK być może już przy najbliższej imprezie 18 sierpnia dojedziemy z Bydgoszczy aż do Kcyni.

Głęboko wierzę w to, że skład pociągu będzie wypełniony podróżnymi w 100%. Również w sierpniu planujemy przejazd dla mieszkańców naszej gminy z Nakła do Damasławka, pokazując tym samym zainteresowanie ludzi do podróżowania pociągami. Pociąg będzie zatrzymywać się na stacjach pośrednich takich jak Studzienki czy Kcynia. Na każdej stacji będzie można wyjść z pociągu oraz dokonać niewątpliwie ciekawej dokumentacji fotograficznej. Staram się o wsparcie Urzędu Miasta i Gminy, aby koszt za przejazd był dla każdego chętnego jak najmniejszy. Jeżeli wszystko się uda to pod koniec sierpnia powinniśmy zobaczyć na naszej stacji kolejowej w Nakle pociąg pasażerski w relacji, która jeszcze kilka lat temu była codziennością na żelaznych szlakach naszej gminy.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.301db.cal.pl

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Łódzkie i mazowieckie będą lobbować za KDP Łódzkie i mazowieckie będą lobbować za KDP
Następny artykuł Tragiczny wypadek na przejeździe w Redzie Tragiczny wypadek na przejeździe w Redzie