Średzka Kolej ma kłopot z taborem

Średzka Kolej ma kłopot z taborem

17 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Już dwa tygodnie trwa sezon dla Średzkiej Kolei Powiatowej – jej wagony prowadzi na trasie zabytkowy parowóz Px48-1756, który kursuje z planowymi pociągami turystycznymi oraz z pociągami wynajętymi. To ostatnia, zdolna do jazdy lokomotywa ŚKP, ale jej dni też są policzone. Chyba, że znajdą się fundusze.

Fot. ŚKP, Adam Kunz

Pamiętającego lepsze czasy Px-a mógłby wesprzeć drzemiący w hangarze drugi parowóz – Px48-1920, ten jednak ze względu na brak ważnej rewizji kotła jest nieczynny.

Wiadomo jednak, że i ten, jeżdżący na trasie Środa Wielkopolska – Zaniemyśl, parowóz w przyszłym roku będzie wyłączony z ruchu i odstawiony na „odpoczynek”. Średzka kolejka jeździ już ponad 100 lat - została oddana do użytku 23 czerwca 1902 roku!

- W przyszłym roku parowóz Px48-1756 będzie wymagał rewizji głównej: podczas takiego przeglądu, parowóz rozbierany jest do ostatniej śrubki – mówi Adam Kunz, pasjonat kolejki, autor strony internetowej ŚKP. - Jej koszt wyniesie 300 tys. zł, czyli tyle samo, co roczne utrzymanie kolejki. A obecnie konserwacja lokomotywy odbywa się na bieżąco zgodnie z obowiązującymi przepisami dotyczącymi eksploatacji parowozów. Rewizja zewnętrzna przeprowadzana jest raz na rok, i od niej zależy dopuszczenie do ruchu.

Środki dla Środy
Kolejka ma jeszcze trzecią lokomotywę – Lyd 1-210 – jednak nie jest ona napędzana węglem, lecz paliwem płynnym – to spalinowóz używany wyłącznie do prowadzenia manewrów na stacji Środa Miasto. By utrzymać ruch na ostatniej w Europie takiej kolejce, jedynej na kontynencie, która do normalnego ruchu planowego, jeszcze do 2001 roku wykorzystywała wyłącznie parowozy, trzeba będzie znaleźć środki i zapewnić rewizję choćby jednej lokomotywy parowej. O te środki na remont zabytkowego parowozu zabiega w urzędzie marszałkowskim właściciel kolejki, czyli Starostwo Powiatowe w Środzie Wlkp.

Przypomnijmy, że Starostwo od 2003 roku uruchamia pociągi turystyczne w sezonie letnim (od czerwca do sierpnia). Trasa kolejki wiedzie od Środy do Zaniemyśla, z ewentualnymi postojami na Kipie (tak regionalnie nazywany jest nasyp oraz most wąskotorówki nad linią normalnotorową z Poznania do Kluczborka) i Polwicy – pierwszej stacji przed Zaniemyślem. Ponadto oferowane są przejażdżki drezyną ręczną oraz motorową.

- Poza otwarciem sezonu kolejka kursuje na Kipę przy okazji różnych miejskich imprez takich jak dożynki, Dni Powiatu Średzkiego, Średzkie Sejmiki Kultury oraz zakończenie sezonu - w godzinach od 15.00 do 19.00 – wymienia Adam Kunz. - Do Zaniemyśla kolejka odjeżdża raz na tydzień w niedzielę o 10.00 (odjazd z Zaniemyśla o 16.00); po krótkim postoju w Zaniemyślu o godzinie 11.30 organizowany jest pociąg do Polwicy pierwszej stacji przed Zaniemyślem.

Natomiast po powrocie do Środy o 17.30 organizowany jest pociąg na Kipę. Oba pociągi kursują wahadłowo, ponieważ nie ma możliwości zmiany kierunku na tych przystankach.

Goście z całego świata
Poza tym rozkładem uruchamiane są pociągi na zamówienie, wśród których przeważają kursy dla miłośników zabytkowych kolejek z zagranicy - szczególnie z Niemiec oraz Wielkiej Brytanii. Zdarzali się jednak również miłośnicy z USA, Kanady, a nawet z Japonii. Podczas takich wyjazdów organizuje się specjalne sesje zdjęciowe, a na szlak w zależności od ustaleń parowóz zabiera różne zabytkowe wagony towarowe.

- Ponadto organizowane są wycieczki szkolne, wycieczki integracyjne dla pracowników, a nawet imprezy okolicznościowe – dodaje Adam Kunz.

Jako ciekawostkę warto dodać, że jeszcze kilkanaście lat temu osoby zainteresowane wakacjami kolejowymi korzystały z tzw. wczasów wagonowych. Kolejka zabierała ze sobą normalnotorowe wagony pasażerskie załadowane na specjalne transportery wykorzystywane do przewozu towarów. Na stacji w Zaniemyślu ustawiona była specjalna rampa o rozstawie 1435 mm, na którą wagony wczasowe były odstawiane – i w taki sposób spędzało się urlop.

PODZIEL SIĘ