IC modernizują 68 wagonów za 180 mln zł

IC modernizują 68 wagonów za 180 mln zł

23 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Poznańska Fabryka Pojazdów Szynowych – H. Cegielski, nowosądecki Newag oraz konsorcjum Pojazdów Szynowych Pesa Bydgoszcz z firmą Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego "Mińsk Mazowiecki" przeprowadzą dla PKP Intercity modernizację 68 wagonów. Stosowne umowy w tej sprawie podpisano 23 lipca 2012 r.

Fot. PKP Intercity

Wagony będą kursować na linii Przemyśl – Rzeszów – Kraków – Wrocław – Poznań – Szczecin.
- Już w 2015 r. na tej trasie pasażerowie będą mieli do dyspozycji tylko nowe i zmodernizowane wagony – zaznacza Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Skróci się czas podróży
Łączna wartość kontraktu to prawie 180 mln zł, z czego 60 mln zł pochodzić będzie ze środków Unii Europejskiej. Wykonawcy mają 12 miesięcy na dostarczenie przewoźnikowi zmodernizowanych wagonów.

Będą one znacznie lepiej wyciszone i izolowane termicznie. Wszystkie wyposażone zostaną w automatyczną klimatyzację oraz WC z zamkniętym obiegiem. Wydzielona zostanie powierzchnia dla przewozu rowerów. Jednym z kluczowych elementów prac modernizacyjnych będzie również dostosowanie wagonów do prędkości 160 km/h, dzięki czemu czas przejazdu dla pociągów TLK kursujących na trasie Przemyśl - Szczecin skróci się o 222 minuty - z obecnych 14 do 10 godzin.

- Chcielibyśmy, aby te wagony wróciły do nas jak najszybciej. Pierwsze z nich pojawią się z powrotem jeszcze w tym roku – podkreśla prezes PKP Intercity. –  Wszystkie nasze działania mają na celu poprawę komfortu pasażerów. Obecnie jednym z priorytetów naszej spółki są inwestycje taborowe i wykorzystanie środków unijnych.

Będzie zasięg telefonii komórkowych
Przewoźnik po raz pierwszy w specyfikacji zamówienia umieścił punkt, by w wagonach znalazły się urządzenia wzmacniające sygnał telefonii komórkowej. Dotychczas montowane one były w wagonach na postawie umowy z jednym z operatorów komórkowych. W tej chwili, na 1700 eksploatowanych wagonów, tego typu urządzenia posiada 568.

PKP Intercity zmodernizuje zarówno wagony klasy pierwszej jak i drugiej. Część z nich zostanie przekształcona w wagony bezprzedziałowe i dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Dziesięć wagonów zostanie wyposażonych w stojaki do przewozu rowerów, a kolejne 10 zostanie przystosowanych do świadczenia usług gastronomicznych. Przeznaczony do modernizacji tabor obecnie nie jest przez przewoźnika użytkowany – są to wagony niesprawne i wyłączone z eksploatacji.

Ułatwienia dla niepełnosprawnych
W przypadku udogodnień dla osób niepełnosprawnych, w ramach modernizacji, przystosowane zostaną toalety, drzwi wejściowe do wagonów, jak i do przedziałów wraz z korytarzami, tak by mogły poruszać się po nich osoby np. na wózkach. Wagony zostaną również wyposażone w platformy wjazdowe lub urządzenia dźwigowe.

Zamówienie podzielone na 5 części realizują H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych (modernizacja 20 przedziałowych wagonów pasażerskich 2 klasy  typu 141A za kwotę 54,4 mln zł), konsorcjum Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz oraz Zakłady Naprawcze Taboru Kolejowego „Mińsk Mazowiecki” (18 przedziałowych wagonów pasażerskich 1 klasy typu 140A za 46,49 mln zł, 10 przedziałowych wagonów pasażerskich 2 klasy typu 111A za 22 mln zł i 10 przedziałowych wagonów pasażerskich 1 klasy typu 112A za 31,1 mln zł) oraz Newag (10 przedziałowych wagonów pasażerskich  2 klasy typu 111A za 24,4 mln zł. Wagony, które zmodernizuje konsorcjum Pesy i ZNTK Mińsk Mazowiecki wrócą do PKP Intercity jako bezprzedziałowe.

Obecnie najwyższe standardy spełnia już ponad połowa wagonów PKP Intercity. - Wystarczy wymienić, że 131 wagonów jest przystosowana do prędkości 200 km/h, 521 wagonów ma zamknięty system WC a 431 posiada klimatyzację – wymienia prezes Malinowski.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykuł Oferta interREGIO Bus z poprawkami Oferta interREGIO Bus z poprawkami
Następny artykuł Aeroexpressem na lotnisko we Władywostoku Aeroexpressem na lotnisko we Władywostoku