Rheingold-Comfort-Express w Gdańsku

Rheingold-Comfort-Express w Gdańsku

27 lipca 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Od lat w różne zakątki Polski docierają zagraniczne składy retro uruchamiane przez biura podróży lub prywatnych przewoźników. Najczęściej organizowane są one w formie nostalgicznych przejażdżek lub zwiedzania miejsc znanych pasażerom z podręczników historii (np. przyjazd belgijskich studentów do Oświęcimia).

Fot. Piotr Szatkowski

Tegoroczne lato jest pod tym względem wyjątkowe, gdyż średnio raz na dwa tygodnie można zaobserwować wizytę kolejnego pociągu z turystami.

Wystarczy przypomnieć tylko takie składy jak: kursujący od maja Classic Courier, Venice Simplon - Orient Express, czy też Captain's Choice Tour węgierskiego przewoźnika MAV Nosztalgia.

Każdy z tych składów charakteryzował się niesamowitym luksusem i prestiżem. Nie inaczej było w przypadku ostatniego pociągu, który zawitał na naszą gościnną ziemię czyli Rheingold-Comfort-Express ("Hansa Express").

Pociąg ten już od 21 lipca przemierzał nasz kraj pozwalając turystom odwiedzić m.in. Poznań, Toruń, Olsztyn, cały obszar Mazur, aby w końcu już w drodze powrotnej z Kaliningradu poprzez Frombork, Elbląg i Malbork zawitać wieczorem 26 lipca do trójmiejskiej stolicy.

Uderzający przepych składu Rheingold-Comfort-Express wywołał na dworcu wielkie zaskoczenie wśród pasażerów. Największe poruszenie wzbudzał specjalny wagon restauracyjno-panoramiczny z tarasem obserwacyjnym.

Skład należy do firmy Die Eisenbahn Erlebnisreise, która organizuje m. in. przejazdy specjalnych pociągów retro na dowolnej trasie.

Na terenie Polski obsługę zapewnia spółka Przewozy Regionalne, która oddelegowała do pracy dzierżawione lokomotywy EU07 („czekoladki”). Co ciekawe na odcinku Malbork–Gdańsk-Tczew skład był prowadzony lokomotywą EU07-187, która dopiero 24 lipca wyjechała z ZNTK Oleśnica po naprawie w ramach 5 poziomu utrzymania pojazdu kolejowego (czyli po naprawie głównej).

W Gdańsku pociąg stał około 50 minut, a następnie zjechał do Tczewa na nocleg.

Dzisiaj(27 lipca) skład wraca już do Niemiec mijając po drodze Bydgoszcz, Poznań i Rzepin.

Więcej zdjęć wykonanych przez autora artykułu znajduje się na filmie poniżej: