Dworzec w Leżajsku otwarty dla podróżnych

Dworzec w Leżajsku otwarty dla podróżnych

03 sierpnia 2012 | Autor:
PODZIEL SIĘ

Dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych, bardziej funkcjonalny i nowoczesny - gruntownie odnowiony dworzec kolejowy w Leżajsku jest już czynny dla pasażerów. Podczas prac remontowych zadbano także o wszystkie zabytkowe elementy.

Fot. PKP S.A.

Dworzec ma nową elewację, wymieniony dach, drzwi i okna. Zmieniła się także przestrzeń związana z obsługą podróżnych. Jest bardziej przyjazna i funkcjonalna. Obiekt jest dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych i mających problemy z poruszaniem się. Zainstalowano windę osobową. Przebudowano pomieszczenia ogólnodostępne, takie jak hol kasowy czy poczekalnia. Przygotowano także pomieszczenie dla matki z dzieckiem. Dla osób niedowidzących zostały zamontowane specjalne płytki kierunkowe, które ułatwią korzystanie z dworca.

Na dachu budynku zainstalowano baterie słoneczne, dzięki którym pozyskana zostanie energia do podgrzewania wody. To nowatorskie i ekologiczne rozwiązanie.

Dworzec został wyposażony w system monitoringu wizyjnego, który pozwoli na nadzorowanie pomieszczeń obiektu, parkingu oraz okolic stacji. Znacznie zwiększy to bezpieczeństwo podróżnych. Przy budynku powstał parking na 70 miejsc. Zostały również wyznaczone miejsca dla osób niepełnosprawnych.

Budynek dworca w Leżajsku powstał pod koniec XIX wieku. Jest to obiekt utrzymany w galicyjskim stylu, a ze względu na walory estetyczne objęty jest nadzorem konserwatora zabytków. Podczas przebudowy zadbano o wszystkie historyczne elementy. Część drzwi i ścianka działowa na piętrze  pozostały oryginalne. Ciekawostką jest zabytkowa posadzka, do wykończenia której brakujące elementy były specjalnie sprowadzone aż od producenta z Afryki.

Głównym wykonawcą przebudowy było Przedsiębiorstwo Inżynieryjno–Budowlane Ład-Bud z Tarnowa. W pracę zaangażowana była również Firma Handlowo-Usługowa A&R Nicpoń z Leżajska. Autorem projektu natomiast jest Biuro Inżynierskie Lemaz z Lubaczowa. Nadzór inwestorski prowadziła firma Kolmen sp. z o.o. z Lublina. Wartość inwestycji wyniosła blisko 4,5 mln złotych. Prace zostały sfinansowane ze środków budżetu państwa i własnych PKP S.A. W odnowionym budynku część pomieszczeń zostanie zagospodarowana przez Urząd Miasta. Dworzec w Leżajsku to jeden z wielu obiektów, które PKP S.A. – po gruntownych remontach – udostępniają w tym roku podróżnym.

Polskie Koleje Państwowe S.A. realizują szeroko zakrojony program modernizacji dworców kolejowych. Objęte są nim dworce  na terenie całego kraju, a inwestycje znajdują się na różnym etapie zaawansowania: od przygotowywania dokumentacji budowlanej po trwające lub kończące się prace remontowe.

PODZIEL SIĘ